تابوت‍‌های دست‌ساز

19 آذر 1398


جناب ترومن کاپوتی از نوجوانی تصمیم می‌گیره قید تحصیلات آکادمیک رو بزنه و بیفته دنبال نویسندگی. موفق هم می‌شه. از بیست سالگی به بعد تعدادی رمان و داستان‌کوتاه منتشر می‌کنه که روز به روز مشهورتر می‌کنه. 
اما چیزی که باعث می‌شه امروزه ترومن کاپوتی رو یکی از استادان بزرگ ادبیات آمریکا بدونند، انتشار کتاب‌هایی مثل «به خونسردی»، «تابوت‌های دست‌ساز» و «موسیقی برای آفتاب‌پرست‌ها»ست. کاپوتی این کتاب‌ها رو به شیوه‌ی خاص، ترکیبی از رمان‌نویسی و روزنامه‌نگاری نوشته. «تجربه‌ی گزارش یک قتل واقعی به همراه فنون و شگردهای داستان‌نویسی».

داستان حول محور سه شخصیت «جیک» کارآگاه، «ت. ک.» یک نویسنده و «باب کوئین» یک قاتل حرفه‌ای می‌چرخه. باب کوئین یک قاتل تازه کار نیست و با شیوه‌ی خاص خودش کارش رو انجام می‌ده. برای قربانی یک تابوت کوچک چوبی می‌سازه، یک عکس از قربانی می‌چسبونه کف تابوت و براش ارسال می‌کنه. کمی بعد از ارسال تابوت قربانی به بدترین شکل کشته می‌شه. جیک کارآگاه و دوست نویسنده‌ش که راوی این ماجراست، در طول داستان دنبال مدرکی برای اثبات قاتل بودن باب کوئین‌ می‌گردن. اما آیا موفق می‌شن!؟ 

داستان، کوتاهه و نویسنده هم اصلا کشِش نداده، حتی یه جاهایی برای فرار از نوشتن جزئیات اضافی، فقط به نوشتن دیالوگ‌ها بسنده کرده.

چند سطر کتاب

اضطراب، همچنان که هر روانپزشک ِ گران‌قیمتی به تان خواهد گفت، حاصل افسردگی است؛ اما افسردگی، همچنان که همان روانپزشک در جلسه‌ی دوم و بعد دریافت حق‌ویزیتِ بعدی آگاه‌تان خواهد کرد، حاصلِ اضطراب است. تمامِ بعدازظهر را در این چرخه‌ی پُرملال دور زدم. دمِ غروب دیگر دو خوره با هم همراه شده بودند؛ اضطراب که با افسردگی آمیخت، نشستم و زُل زدم به اختراعِ جنجالی آقای بِل، ترسان از لحظه‌ای که بالاخره باید شماره‌ی مُتل پرِیری را می‌گرفتم و صدای جیک را می‌شنیدم که تایید میکرد دایره از پرونده کنارش گذاشته. البته که یک وعده غذای خوب می‌توانست کمک کند؛ اما ترتیبِ گرسنگی‌ام را با کیک شکلاتی قارچ‌بسته داده بودم. یا اینکه می‌شد بروم سینما فیلمی ببینم و چیزی بکشم. اما وقتی عرق آن‌جور به تنت نشسته باشد، تنها علاجِ پایدار راه آمدن است: اضطراب را بپذیری، افسرده باشی، آرام بمانی، و بگذاری روالِ امور ببردت آنجا که میبَرَد.

ص85

تابوت‌های دست‌ساز، ترومن کاپوتی، مترجم: بهرنگ رجبی، نشر چشمه، چاپ دوم 1395، 101 صفحه، قیمت: 8500 تومان

یادداشت از: سعیده تیموری

عنوان اصلی: Handcarved Coffins
نام نویسنده: Truman Capote

▫️  t.me/klidar دیدگاه های شما