فرانی و زویی

19 بهمن 1398


کتاب امروز
فرانی و زویی
جی دی سالینجر

✍️کلبه کتاب کلیدر/ #مسعود_صبوری_شرق:
کتابی که امروز داریم، اثر جروم دیوید سالینجر هست که در سال ۱۹۱۹ بدنیا آمد و تا زمان مرگش (سال ۲۰۱۰) کتاب های "ناطور دشت"، "نه داستان"، "فرانی و زویی"، "تیر های سقف را بالا بگذارید" و "نجاران و سیمور" را نوشت.
کتاب "ناطور دشت" که مشهورترین اثر این نویسنده هست، بعنوان شصت و چهارمین رمان برتر سده بیستم معرفی شد.

کتاب فرانی و زویی درمورد خانواده "گلاس" که شامل ۷ فرزند باهوش است نوشته شده که شخصیت‌های اصلی این داستان، دو فرزند آخر خانواده یعنی زویی و فرانی هستند. زویی برادر بزرگتر فرانی هست و در تلویزیون بازیگر است. فرانی هم که دانشجو است، به بن‌بست اعتقادی رسیده و روند زندگی‌اش مختل شده که دلیلش خواندن و غرق شدن در کتابی عرفانی بوده است. حال زویی تلاش می‌کند تا به خواهرش کمک کند.
فیلمی با برداشتی آزاد از روی این کتاب به نام "پری" به کارگردانی داریوش مهرجویی ساخته شد که به دلیل عدم کسب اجازه از نویسنده، از او شکایت شد.

◀️#چند_سطر_کتاب
فرانی، عصبی، و بدون اینکه نیاز باشد، با یک دست موهایش را کنار زد. ((فکر نمی‌کنم همه این‌ها اینجور پدرم را در می‌آورد، اگه هر چند وقت یکبار -فقط چند وقت یکبار- حداقل یک اشاره مودبانه فرمالیته می‌شد که علم باید به خِرد منتهی بشه، و اگه نشه، فقط یه وقت تلف کردن چندش آوره، ولی هیچ‌وقت نمیشه! توی دانشگاه کوچک‌ترین نشانه‌ایی از این نمی‌شنویی که خِرد هدف نهایی علم باشه. به‌زور می‌شنویی اصلا اسمی از خِرد برده بشه. می‌خوای یک چیز مسخره بشنویی؟ توی تقریبا چهار سال دانشگاه -حقیقت محضه- توی تقریبا چهار سال دانشگاه تنها باری که یادم میاد اصطلاح مَردِ خردمند رو شنیده باشم سال اولم بود، تو درس علوم سیاسی. می‌دونی چطور استفاده شده بود؟ برای اشاره به اون سیاستمدارِ پیرِ دوست داشتنیِ آشغالی که توی بازار سهام پولدار شده بود و بعد رفته بود واشنگتون و مشاور پرزیدنت روزولت شده بود.
ص۱۳۳

▪️ فرانی و زویی، سالینجر، میلاد زکریا، نشر مرکز، چاپ هفدهم ۱۳۹۸، ۱۸۸صفحه. قیمت: ۲۳۵۰۰تومان

عنوان اصلی: Franny and Zooey 
نام نویسنده: #J_D_Salingerدیدگاه های شما