شام با آدری هپبورن

21 بهمن 1398


«تا به حال فکر کرده‌اید که اگر می‌توانستید پنج نفر را ـ زنده یا مرده ـ به مهمانی شامی دعوت کنید، آن پنج نفر چه کسانی بودند؟»
این سوال، پشت جلد کتاب چاپ شده. برای من جالب بود و جوابش چند ساعتی ذهنم رو درگیر کرد. شما هم بهش فکر کنید، دوست دارید اون پنج نفر چه کسانی باشند؟

«سابرینا» شبی جادویی رو در پیش داره: دعوت شده به شام در شب تولدش، البته به همراه پنج نفر از افراد مهم زندگیش. این وسط فخر زمانه، دلبر تمام دوران‌ها، خانم آدری هپبورن هم دعوت هستند. داستان، گاهی راوی ماجرای شامه و گاهی راوی گذشته‌ی سابرینا. افرادی که دور میز شام هستند از هر دری صحبت می‌کنند و صحبت‌ها بیشتر حول موضوعات کلی مثل عشق و خانواده و مسئولیت می‌چرخه. 
همزمان که از گذشته سابرینا صحبت می‌شه، دلیل جمع شدن این شش نفر برای مهمانی هم روشن می‌شه...

پشت جلد کتاب نوشته شده: «شام با آدری هپبورن داستانی جذاب است که با شیرینی و تلخی، عشق و نفرت، غم و شادی، و قدرت بخشش و ادامه دادن زندگی آمیخته شده است. این رمان برای کسانی است که جایی و در نقطه‌ای از زندگی احساس کرده‌اند دلشان شکسته یا جایی جامانده است. این کتاب می‌خواهد بگوید طاقت بیاورید، این پایان قصه‌ی شما نیست!»

و در آخر اگر طرفدار خانم هپبورن هستید، باید بهتون بگم که قراره اطلاعات خوبی از زندگی شخصی و حرفه‌ای ایشون نصیبتون بشه!

چند سطر کتاب

می‌گویم : «حرف‌های شما واقعا سحرآمیزن. ما همه طرف‌دارهای سرسختتونیم.»

توبیاس با سر تایید می‌کند. البته که همین‌طور است. کانراد هم یکی از طرف‌داران آدری هپبورن است. چه کسی در دنیا وجود دارد که طرف‌دار آدری هپبورن نباشد؟
کانراد می‌گوید: «و من دلم می‌خواد درباره‌ی کارهای خیرخواهانه‌ات هم حرف بزنیم.» با انگشتش، پشت‌سرهم، به دفترچه‌اش می‌زند. «خیلی کارها و خدمات بشردوستانه‌ای داشتی.»
«نه نه، این کارهاییه که همه‌مون باید انجام بدیم، مخصوصا توی این دوران.» کانراد تایید می‌کند: «مخصوصا توی این دوران.»
رابرت می‌گوید: «دنیا توی این سال‌ها، تبدیل به جای تاریکی شده.»
کانراد با سرش مخالفت می‌کند. «همیشه بوده. الان، مردم بیشتر بهش توجه می‌کنن.»
آدری می‌گوید: «بدون بدی نمی‌شه خوبی رو داشت. اون‌ها مثل تار و پود یه دی.ان.ای به هم تنیده شدن. بعضی وقت‌ها، خوبی برنده می‌شه، گاهی اوقات هم، بدی. ما مبارزه نمی‌کنیم که خوبی به صورت دائمی و همیشگی برنده بشه، بلکه اصل مبارزه‌ی ما برای ایجاد تعادله. برای همینه که همیشه، باید ادامه داشته باشه.»
ص53

▪️شام با آدری هپبورن، ربکا سرل، مترجمان: میلاد بابانژاد و الهه مرادی، نشر نون، چاپ اول1398، 304صفحه، قیمت: 48هزارتومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: The Dinner List
نام نویسنده: Rebecca Serle

 t.me/klidarدیدگاه های شما