قبل از فراموشی

23 بهمن 1398


«رابینسون» همیشه همراه پدربزرگش بوده، چه زمانی که پدربزرگ در تعمیرگاه مشغول تعمیر ماشین بوده و چه زمانی که توی حیاط پشتی خونشون شیره‌ی درخت‌های افرا رو می‌گرفتن. اما مدتیه که پدربزرگ با فراموشی دست‌وپنجه گرم میکنه و حافظه‌ش روزبه‌روز ضعیف‌تر می‌شه. همین موضوع باعث می‌شه که رابی بیشتر از قبل حواسش به پدربزرگ پیرش باشه. رابی می‌دونه که نباید دردسر درست کنه تا پدربزرگش نگران نشه، چون مطمئنه که پدربزرگش باید به ذهنش استراحت بده تا حالش بهتر بشه. 

روال زندگی رابی منظم میگذره تا اینکه... امان از قلدرهای مدرسه! «الکس کارتر» پسر زورگوی کلاس پنجمی رابی رو به‌خاطر اسمش و اینکه مادر نداره مسخره‌ می‌کنه. خب رابی هم حسابی از خجالتش در میاد و یک مشت جانانه میذاره توی صورتش. اما عواقب این دعوا، چیزی نیست که رابی می‌خواد: کشیده شدن پای پدربزرگش به دفتر مدرسه و رفتن به جلسات مشاوره‌ی گروهی تا دختر مودبی بشه! توی همین جلسات رابی درباره‌ی خودش درددل می‌کنه، مخصوصا درباره‌‎ی پدربزرگش که تنها فرد خانواده‌شه...

چند سطر کتاب

 
در بسته می‌شود. بابابزرگم دیگر رفته توی اتاق، انگار او کار بدی کرده نه من. آخر بابابزرگ فقط مواقعی که زیر کاپوت ماشین است یا هیزم می‌شکند به حرف می‌افتد. زیاد حرف زدن را دوست ندارد. حرف‌های این بزرگ‌ترها درباره‌ی مسائل مدرسه‌ی مزخرفشان فقط او را گیج می‌کند. 
تازه او هیچ کار اشتباهی نکرده؛ جز این‌که گیر یک بچه‌ی بد افتاده. کاش می‌شد همه‌چیز را به قبل از این اتفاق برگردانم. مشتم را از صورت الکس کارتر بیرون بکشم و تا ده بشمارم، همان‌طوری که خانم گلوریا یادم داد؛ تا ده بشمار، سه بار نفس عمیق بکش یا آمار بیسبال را تکرار کن تا ذهنت فقط مشغول همین‌ها شود نه چیز دیگری ـ بهترین ‌های مسابقات. میانگین ضربه زدن: تای‌کلاب، 366. ضزبات موفق: پیت رز، 4256 ـ تا دوباره آرام شوم. اگر این کارها را می‌کردم، احتمالا بابابزرگ مجبور نمی‌شد سرش را تکان بدهد و توی دفتر مدیر برود. من هم گند نمی‌زدم. حس می‌کنم مثل اتاقک چرخ‌دار خیلی سنگینی هستم که شاسی کوچکم یعنی بابابزرگ نمی‌تواند من را یدک بکشد. 

 

قبل از فراموشی، لیندزی استودارد، مترجم: آزاده حسنی، نشر پرتقال، چاپ دوم1398، 221صفحه، قیمت: 39هزارتومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: Just Like Jackie
نویسنده: Lindsey Stoddard

▫️  t.me/klidarدیدگاه های شما