تنهای بزرگ / کریستین هانا

28 بهمن 1398


#کتاب_امروز:

📘 تنهای بزرگ
📓 کریستین هانا

⁦✍️⁩ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #سعیده_تیموری:
آیا صبر کردن همیشه حلال مشکلاته؟!

«تنهای بزرگ» درباره‌ی زندگی یک خانواده‌ست. خانواده‌ی «آلبرایت» که بعد از جنگ ویتنام فراز و نشیب زیادی رو تجربه کردند. پدر خانواده، روحیه‌ش بعد از جنگ به‌شدت آسیب دیده و اکثر اوقات خشمش رو کنترل نمیکنه و تصمیمات نابه‌جایی میگیره. از طرفی مادر خانواده، دچار عشقی بیمارگونه ست، فکر می‌کنه با صبر کردن می‌تونه شرایط رو بهتر کنه. «لِنی» تنها فرزند این دو نفر، یک دختر نوجوونه که علاوه بر مشکلات دوران بلوغ، یه جورایی بین رابطه‌ی پرفراز و نشیب والدینش گیر کرده.

شرایط همینجوری می‌گذره تا اینکه خانواده یک نامه از یک دوست دریافت می‌کنن که زمینی در آلاسکا بهشون هدیه داده. خانواده به امید تغییر شرایط زندگی‌شون راهی آلاسکا میشن: سرزمینی که به قول نویسنده، هزار دلیل برای مردن داره. اما تا کجا میشه صبر کرد؟ خطر چه داخلِ خانه و چه در طبیعتِ آلاسکا در انتظار لنی هست...
داستان گاهی راوی زندگی در آلاسکاست و گاهی راوی خشونت خانگی. گاهی نویسنده از زیبایی‌های آلاسکا می‌گه و گاهی از خطرات این سرزمین. این پارادوکس از اول داستان همراه خواننده هست و باعث جذابیت کتاب شده‌. 

◀️ #چند_سطر_کتاب
 
لارج‌ مارج گفت: «و تو خانم کوچولو. قصه‌ی تو چیه؟»
«من داستانی ندارم.»
«هر کسی داستانی داره. شاید قصه‌ی تو از همین جا شروع بشه.»
«شاید.»
«تو چی‌کار می‌تونی بکنی؟»
لنی شانه بالا انداخت. «من کتاب می‌خونم و عکس می‌ندازم.» دوربینی را که به گردنش آویزان بود، نشان داد. «چیزی نیست که برای ما فایده‌ای داشته باشه.»
لارج مارج گفت: «پس تو یاد می‌گیری.» کمی جلوتر آمد و با حالتی توطئه‌آمیز توی گوش لنی زمزمه کرد: «اینجا یک معجزه‌ست، بچه جون. فقط باید وجودت و قلبت رو به روی اون باز کنی. خودت کم‌کم می‌بینی منظورم چیه. ولی اینجا خیانتکار هم هست و اینو هیچ‌وقت فراموش نکن. فکر کنم جک لندن بود که نوشت توی آلاسکا هزاران راه برای مردن وجود داره. همیشه گوش به زنگ باش.»
«برای چه چیزی؟»
«خطر.»
«از طرف چی ممکنه باشه؟ هوا؟ خرس‌ها؟ گرگ‌ها؟ دیگه چی؟»
لارج مارج دوباره به آن طرف محوطه نگاه کرد، به جایی که پدر و ناتالی داشتند درخت‌ها را می‌انداختند. «از هر جایی ممکنه باشه. هوا و تنهایی بعضی از آدم‌ها رو دیوونه می‌کنه.»
ص62

📗#تنهای_بزرگ (#آلاسکا)، #کریستین_هانا، مترجم: #آفاق_زرگریان، #نشر_تندیس، چاپ اول پاییز1397، 560صفحه، قیمت: 56هزارتومان

عنوان اصلی: The Great Alon
نویسنده: Kristin Hannah

 دیدگاه های شما