در جست‌و‌جوی آلاسکا

30 بهمن 1398


 

"جان گرین"، که قبلاً با کتاب استثنایی "نحسی ستاره‌های بخت ما"، معروف شده این بار در کتاب "در جست‌وجوی آلاسکا" دوباره دست گذاشته روی یک ماجرای عاشقانه و پر فراز و نشیب.
البته آقای گرین برای ماجراهای عشقی سوزناکش همیشه نوجوانان رو انتخاب می‌کنه و تقریبا کتاب‌هایی که می‌نویسه همیشه جز پرفروش‌های ژانر نوجوانان بوده. آقای گرین به جز نویسندگی تو زمینه وبلاگ نویسی و یوتیوب هم فعالیت می‌کنه. 

در جست‌وجوی آلاسکا، اولین رمان آقای گرین هست که در سال 2005 منتشر شده؛ با اینکه شهرت این کتاب مثل "نحسی ستاره‌های بخت ما" نیست اما به مدت هفت سال در لیست کتاب‌های پرفروش کودکان و نوجوانان "نیویورک تایمز" قرار داشته.

اما ماجرای کتاب درباره پسر نوجوانی به اسم" مایلز هالتر" هست که تصمیم می‌گیره برای یک تغییر بزرگ، خونه‌اش رو تو فلوریدا ترک کنه و به مدرسه شبانه‌روزی " کلور کریک" در آلاباما بره. 
تو مدرسه ماجراهای زیادی برای مایلز جوان اتفاق می‌افته که مهم‌ترینش آشنایی با دختری به اسم "آلاسکا یانگ" هست. آلاسکا دختری خاصه و ذهن متفاوتی داره و از همه مهم‌تر کتابخونه، اون هم جز کتابخون‌های سخت‌گیر و وسواسی! 
و در عوض مایلز هم یک سرگرمی جالب داره اونم این‌که آخرین اظهارات قبل از مرگ آدم‌های معروف رو حفظ می‌کنه!
در ادامه آلاسکا تأثیر زیادی روی زندگی مایلز می‌ذاره و البته ماجرای عاشقانه‌ای هم که بینشون شکل گرفته کم‌کم سمت و سوی دیگه‌ای پیدا می‌کنه.
در ضمن کتاب به دو بخش "قبل" و "بعد" تقسیم می‌شه که رویدادهایی رو که برای مایلز اتفاق می‌افته رو زمان بندی کرده.

در نهایت اضافه کنم از روی این کتاب، یک سریال در سبک درام  به کارگردانی"جوش شوارتز" هم به تازگی، ساخته شده.


چند سطر کتاب

دو روز بعد دوشنبه بود و تعطیلات رسماً در این روز شروع می‌شد؛ چون روزهای قبل از آن، در حالت عادی هم تعطیل بود. تمام صبح را صرف کارکردن روی مقاله‌ی درس ادیان جهان کردم. بعدازظهر سری به اتاق آلاسکا زدم. توی رختخواب کتاب می‌خواند.
اعلام کرد: «آودن. آخرین کلماتش چی بود؟»
«نمی‌دونم. تا حالا اسمش رو نشنیدم.»
«تا حالا اسمش رو نشنیدی؟ ای پسر بی‌سواد بدبخت! بیا این خط رو بخون.»
رفتم جلو و به قسمتی از کتاب که با انگشت نشان می‌داد، نگاه کردم. «باشد که همسایه‌ی نابکارت را با قلب نابکار خود، دوست بداری.» بلند آن را خواندم. بعد گفتم: «آره. خیلی خوبه.»
«خیلی خوبه؟ آره خب. بوفرایدو هم خیلی خوبه. خیلی چیزها خیلی خوبه. خورشید هم خیلی داغه. یا مسیح! این داره با یه جمله، کلی حرف راجع‌به عشق و درهم‌شکستگی می‌زنه. این نقص نداره.»
با بی‌تفاوتی سر تکان دادم و گفتم: «اوهوم.»
«به تو امیدی نیست. می‌خوای بریم فضولی؟»
«هان؟»
«نمی‌شه درحالی همسایه‌هامون رو دوست داشته باشیم که اصلاً نمی‌دونیم تا چه حد نابکارن.»
گفتم: «ام..» ص109

▪️درجست‌وجوی آلاسکا، جان گرین، مترجم: فاطمه جابیک، نشر میلکان، چاپ دوم 1397، 256صفحه، قیمت: 28000تومان

عنوان اصلی: Looking for Alaska
نام نویسنده: John Green 

  t.me/klidar

یادداشت از: مینا لگزیاندیدگاه های شما