جمشیدخان عمویم، که باد همیشه او را با خود می‌برد

19 اسفند 1398


#کتاب_امروز:
📘جمشیدخان عمویم، که باد همیشه او را با خود می‌برد
📕#بختیار_علی
✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مینا_لگزیان:

بختیار علی نویسنده‌ی کُرد اهل سلیمانیه‌ی عراق هست که مدت‌ها اغلب کارهاش در عراق با سانسور شدید روبرو می‌شد و یا اصلاً مجوز چاپ نمی‌گرفت. این نویسنده پرکار، بعد به آلمان مهاجرت می‌کنه و اونجاست که رمان‌ها، نقدها و شعرهاش رو منتشر می‌کنه.
کتاب معروف بختیار علی، «آخرین انار دنیا» طرفدارهای زیادی داره و به سبک رئالیسم جادویی نوشته شده و بیشتر به تاریخچه مردم کرد زبان می‌پردازه.
اما کتاب امروز، با عنوان "جمشیدخان عمویم، که باد همیشه او را با خود می‌برد"، یکی از رمان‌های بختیار علی هست که باز هم به سبک رئالیسم جادویی نوشته شده. داستان از زبان پسری به اسم "سالار" روایت می‌شه که به همراه پسر عمویش "اسماعیل" محافظ شخصی عموشون "جمشیدخان می‌شن. جمشیدخان، مردی لاغر اندام و نحیفه که طی یک اتفاق جادویی، باد همیشه اونو با خود می‌بره! وظیفه سالار و اسماعیل اینه که مواظب باشن عمو جمشید رو باد با خودش هر جایی نبره!
جمشیدخان طی سیر و سلوکش به آسمون خیلی چیزا رو کشف می‌کنه؛ البته این قدرت جادویی براش، هم دردسر سازه و هم خوش شانسی میاره.
کتاب با یک روایت جالب، به بیان اتفاق‌های تاریخی عراق از جمله حکومت حزب بعث و جنگ ایران و عراق و ... می‌پردازه البته اینم بگم که ترجمه کتاب رو "مریوان حلبچه‌ای " به عهده گرفته که از مترجمان خوش‌نام هست و تاثیر زیادی در معرفی ادبیات کرد به جهان داشته.
پشت جلد کتاب اشاره‌ای میشه به جوایزی که این رمان تونسته به دست بیاره مثل جایزه‌ی شیرکو‌ بیکس، جایزه‌ی زین‌احمد هردی و...


◀️ #چند_سطر_کتاب

در تمام طول عمرش این اولین بار بود که مرا «سالارخان» صدا می‌زد. آن‌چه مایه‌ی شگفتی بود، این بود که آخرین سقوط او بیشتر خاطرات ابتدای جنگ را از خاطرش برده بود. وقتی داستان آخرین و طولانی‌ترین پرواز خود را در آسمان جنوب ایران برایم تعریف کرد، دیگر کاملاً مطمئن شدم که او هر بار که از آسمان سقوط می‌کند، بخشی از خاطراتش را از یاد می‌برد و شخصیتش از نو دگرگون می‌شود.
جمشیدخان پس از سقوط در حوالی اصفهان، هم از باد می‌ترسید و هم از آسمان. ص46

📗جمشیدخان عمویم، که باد همیشه او را با خود می‌برد، بختیار علی، مترجم: #مریوان_حلبچه‌ای، #نشر_نیماژ،  چاپ سوم، 136صفحه، قیمت: 19هزارتومان
#رمان_خارجی

 دیدگاه های شما