کلکسیونر عطر

25 فروردین 1399


اگر عاشق عطرها هستید و میخواین با دنیای عطرها بیشتر آشنا بشین این کتاب رو از دست ندین! شاید یه روز عطر مخصوص خودتون رو ساختید!

«گریس» یک دختر باهوش اهل لندنه. در دهه 1950 جامعه‌ی لندن و اطرافیان گریس از اون انتظار دارند که یک زن خانه‌دار و دلبر برای همسرش باشه. اما گریس اهدافی داره که مخالف این اصوله. درگیرودار همین ناسازگاری‌ها، نامه‌ای از پاریس به دست گریس می‌رسه که خبر از ارثیه‌ای غیرمنتظره از طرف فردی ناشناس به نام «اوا دورسی» میده. 

داستان راوی زندگی این دو زنه. اوا دورسی زنی فوق‌العاده که الهام‌بخش یکی از بزرگترین عطرسازان پاریس بوده و گریس. گریسی که بالاخره مجبور می‌شه بین شخصیتی که داره و چیزی که دیگران ازش انتظار دارن یکی رو انتخاب کنه...

چند سطر کتاب

گریس چشمانش را بست و نفسش را فرو داد. ناگهان، دیگر داخل مغازه یا حتی در پاریس نبود، بلکه بیرون خانه‌ی والدینش در روستای آکسفوردشایر بود؛ ایستاده روی تپه‌ای با شیب ملایم روبه‌روی خانه. اواخر عصر بود، آسمان با ابرهای سفیر و خاکستری، تیره بود؛ نورها از پنجره خانه به روشنی می‌تابیدند، مثل شعله؛ هوا مزه‌ی یخ می‌داد.

گریس چشمانش را باز کرد و به او خیره شد، ذهنش رسیدن به نقطه‌ی احساسی خاصی را درک کرد... زمان و مکانی خاص را به یادش آورد. 
«این بو را می‌شناسم! اما چطور می‌شناسمش؟»
او با خوشحالی لبخند زد. «برف»
«برف! البته...» او مچش را به بینی‌اش فشرد. «اما چطور این کار را کردید؟»
با افتخار گفت: «این یکی مال خودم است؛ برایم سال‌ها زمان برد تا کاملش کنم. می‌بینی هیچ‌چیز فوری‌تر و کامل‌تز از حس بویایی نیست. در یک لحظه، قدرت دارد تو را به هر جایی انتقال دهد...»
ص195

📗کلکسیونر عطر، نویسنده: کتلین تسارو، مترجم: فروغ مهرزاد، نشر کوله‌پشتی، 456ص، قیمت: 60هزارتومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: The Perfume Collector
نویسنده: Kathleen Tessaro

▫️  t.me/klidar دیدگاه های شما