زندگی مولانا

16 اردیبهشت 1399


کتابی که امروز قصد معرفیش رو دارم به مناسب پنجاهمین سال‌مرگ نویسنده این کتاب هست. فروزانفر یکی از مشهورترین و پرکار‌ترین مولوی‌شناسان قرن حاضر است. ایشان استاد دانشگاه تهران بود و استاد راهنمای پرویز ناتل خانلری، محمدرضا شفیعی کدکنی، عبدالحسین زرین کوب، سیمین دانشور و... در دوره دکترا بوده. فروزانفر زندگی نامه خودنوشت کاملی در ابتدای همین کتاب اورده که میشه بهش رجوع کرد.

همونطور که از اسم کتاب معلومه درمورد زندگی مولاناست ولی به‌طور خیلی جامع است و نویسنده ریز نکات رو آورده. از هر بُعدی که شده، به مولانا نگاه کرده و به قول معروف همه‌‌چی رو ریخته رو دایره. کتاب شامل ۱۰ بخش هست: آغاز عمر، ایام تحصیل، دوره انقلاب و آشفتگی، روزگار تربیت و ارشاد، پایان زندگانی، معاصرین مولانا از مشایخ تصوف و علما و ادبا، شهریاران و امرای معاصر، صورت و سیرت مولانا، آثار مولانا، خاندان مولانا.
این کتاب فارغ از بحث مولانا بدلیل طرح حکایات و وقایع هم عصر با مولانا خیلی شیرین و جذاب هس. نثر کتاب یکم مکلّف هست ولی اون‌قدر نیس که اذیت شید ولی حوصله می‌خواد🧐 یه زرنگ‌بازی‌ای که انجام داده ناشر اینه که طرح جلد جالب و چشم گیری رو زده. محتوای کتاب به جلد گالینگور قدیمی بیشتر میاد🤔😅 
این کتاب رو به همه‌ی عاشقان مولانا و دوستداران تصوف پیشنهاد می‌کنم.

چند سطر کتاب

فخرالدین رازی در خدمت خوارزم شاه گرامی و معزز بود چنان که خوارزم شاه به خانه وی می‌رفت و به نقل وصاف، ابتدا سلطان محمد به زهاد و گوشه‌نشینان و متصوفه عقیده راسخ داشت و پیوسته در ترجیح آنان بر علما با فخر رازی جدال می‌کرد و اعتقاد داشت که چون این طایفه در خواهش بر نفس هوی‌پرست بسته و به کمتر قوت و خشن‌تر جامه‌ای قناعت کرده‌اند به صدور کرامات و حصول مقامات تخصیص یافته‌اند و فخرالدین همواره جانب علما را به دلیل عقل و نقل ترجیح می‌داد تا اینکه فخر رازی، روزی از خربندگان اصطبل خاص دو تن را مقرر فرمود تا لباس ژنده در پوشیدند و بر سر سجاده مرقع بنشستند و فوجی از تلامذه بر قائده مریدان گرد آن دو حلقه زدند و فخرالدین خوارزم شاه را بیاورد تا از همت آنان مدد جوید و او با تواضع تمام بنشست و از انفاسشان مدد جست و صلات موفور مبذول داشت و چون خوارزم شاه بیرون آمد، فخرالدین گفت این دو صوفی نمای سجاده‌نشین که امروز خوارزم شاه به خدمتشان تبرک می‌جوید دیروز در اصطبل خاص، همنفس اسبان و استران بودند و امروز جامه‌ی مرقع پوشیده سجاده نشین گشته‌اند، تنها به پوشیدن جامه کبود شاهد حقیقت رخ ننماید و فضیلت عالم که شبانه روز در طلب علم تحمل شدائد می‌کند پایمال نگردد.

ص30

📘زندگی مولانا (جلال‌الدین محمد بلخی مشور به مولوی)، بدیع‌الزمان فروزانفر، نشر پارسه، ۲۷۶صفحه، چاپ چهارم ۱۳۹۷، قیمت: ۲۹هزار تومان

یادداشت از: مسعود صبوری شرق
 

▫️ t.me/klidarدیدگاه های شما