زنان بدون مرز

28 اردیبهشت 1399


 

به تاریخ ژوئن 1983، سالی راید، زمین را به مدت 6 روز و 2 ساعت و 23 دقیقه و 59 ثانیه ترک کرد. او اولین زن آمریکایی بود که سوار بر شاتل چلنجر، بر گرد کره زمین چرخید. روزهای منتهی به زمان پرتاب فضاپیما را غوغای رسانه‌ها پر کرده بود ـ به ناسا کارخانه‌ی قهرمانی می‌گفتند ـ ولی راید حوصله‌ی پرسش‌های احمقانه‌ی خبرنگاران را نداشت: آ این سفر بر قابلیت زادآوری شما اثر خواهد داشت؟ «هنوز شواهد علمی در این باره در دست نیست.» اگر خدای ناکرده اتفاقی بیفتد یا مشکلی پیش بیاید، شما گریه می‌کنید؟ «چطور است که هیچ‌کس این سوال‌ها را از همکارم ریک نمی‌پرسد؟» شما می‌خواهید در آینده مادر شوید؟ «این موضوع ربطی به شما ندارد، جواب نمی‌دهم.»
ص 199

کتاب زنان بدون مرز با عنوان اصلی «کتاب کوچک قدیسان فمینیست» به معرفی زنانی پرداخته که به سهم خودشون قدم بزرگی برداشتند و در هیاهوی مردان قهرمان گم شدند. زنانی که الزاما حکمران یا مدیرعامل نبودند.
گرچه اخیرا شاهد انتشار کتاب‌های مختلفی در این زمینه هستیم که سعی دارند زنان بیشتری رو به دنیا معرفی کنند ولی باز هم وقتی هر کدوم از این‌ها رو باز می‌کنید، در بین صفحات زنی رو می‌بینید که جا داشت بیشتر بهش پرداخته بشه.

کتاب داستان‌های خوب برای دختران بلندپرواز در سال 2017 منتشر شد و مجموعه داستانی از زنان مختلف در سراسر دنیا بود. کتاب زنان بدون مرز هم با همون فرم و سبک در سال 2018 منتشر شده. در سرشناسه کتاب، عنوان انگلیسی رو نمی‌بینم ولی از اونجایی که قیمت هم نداره حدس می‌زنم نسخه‌ای که به دستم رسیده یک صفحه از سرشناسه کم داره(دوس دارم امیدوار باشم که نشر پارسه عنوان فمینیستی رو حذف نکرده و فقط به تغییر نام اکتفا کرده)
📌غرغر: (البته کاش این‌کار رو نمی‌کرد چون برای خواننده ممکنه سوال پیش بیاد چرا زیر نام هر فرد از کلمه حامی استفاده شده.)

اولین چیزی که توی کتاب توجهم رو جلب کرد عکس فروغ فرخزاد روی جلد بود. گرچه مریم میرزاخانی رو ندیدم ولی نام فروغ فرخزاد به عنوان یکی از قدیسان توی کتاب اومده. و از اونجایی که رویکردش کمی با کتاب‌های مشابه فرق داره، نام‌هایی در اون دیده میشه که حتما براتون جالب خواهند بود. مثلا «تقدیر عقاب خالدار» که باعث شد برم بخونم ببینم اسم فرد اشتباه نوشته نشده؟ البته که نه، این یک اسم سرخپوستیه!

ضمنا فراموش نشه که به یک صفحه معرفی کوتاه اکتفا نکنید و سری هم به گوگل جان بزنید.
▪️تصویر پس زمینه: ساحران شب

📗زنان بدون مرز، زنهایی که دنیا را به جایی بهتر تبدیل کردند، جولیا پیرپونت، تصویرگر: #منجیت_تهاپ، مترجم: #عباس_گودرزی #نشر_کتاب_پارسه، 367صفحه، چاپ دوم 1398، قیمت: 69500 تومان
#جامعه_شناسی #فمینیسم

عنون اصلی: The Little Book of Feminist Saints
نویسنده: #Julia_Pierpont

@klidarدیدگاه های شما