عکاسی بالون سواری عشق و اندوه

13 خرداد 1399


هر داستان عاشقانه داستان اندوه نیز هست...

 

جولین بارنز نویسنده و منتقد انگلیسی با کتاب «درک یک پایان» برنده جایزه بوکر شد. سه کتاب دیگر او هم پیش از آن نامزد جایزه من بوکر شده بودند: طوطی فلوبر (۱۹۸۴)، انگلیس، انگلیس (۱۹۹۸) و آرتور و جرج (۲۰۰۵).
کتاب عکاسی، بالون سواری، عشق و اندوه در سال 2013 نوشته شده و سه فصل دارد.

در پشت کتاب این‌طور می‌خوانیم:
پت کاوانا، همسر کارگزار ادبی جولین بارنز، سال 2008 از تومور مغزی مرد و سه چهار سال بعد بارنز نوشتن این کتاب را تمام کرد که تاملی‌ست طولانی در باب عشق و اندوه و باز جستن مواجهه‌ی آدمی با مرگ: آنچه عشق به ما می‌بخشد و سبب می‌شود حس کنیم می‌توانیم از گلوله‌ها جا خالی دهیم همان‌طور که سارا برنارد ادعا می‌کرد بین قطرات باران جا خالی می‌دهد، و آنچه عاقبت سر و کله‌اش  پیدا می‌شود: این‌که «هر داستان عاشقانه بالقوه داستان اندوه نیز هست»، اینکه عاقبت یکی از ما دو نفر پیش از آن یکی می‌میرد...

◀️ چند سطر کتاب

وقتی خدا را کشتیم ـ یا به تبعید فرستادیم ـ خودمان را هم به کشتن دادیم. آیا آن موقع که باید و شاید به این موضوع توجه کردیم؟ اگر خدا نباشد، زندگی بعد از مرگی هم نیست، مایی هم در کار نخواهد بود. ما حق داشتیم، مسلما، این رفیق قدیمی خیالی‌مان را بکشیم. و در هر صورت زندگی بعد مرگی نصیب‌مان نمی‌شد. اما شاخه‌ای را که روی آن نشسته بودیم هم بریدیم. و منظره از آن بالا، از ارتفاع ـ حتا اگر تنها توهم یک منظره بود _خیلی بدک نبود.
ص90


📗عکاسی، بالون سواری، عشق و اندوه، جولین بارنز، مترجم: #عماد_مرتضوی #نشر_گمان،  141صفحه، چاپ چهارم، قیمت: 28هزارتومان
#رمان_خارجی 

عنوان اصلی: Levels of Life
نویسنده: #Julian_Barnes

 دیدگاه های شما