تاریخچه‌ی مختصر تراکتورها در اوکراین

03 شهریور 1399


#کتاب_امروز
📕 تاریخچه‌ی مختصر تراکتورها در اوکراین
🔻 #مارینا_لویتسکا

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #روح‌انگیز_روح‌بخش:
🏆برنده‌ی جایزه‌ی«اوری من وودهاوس» برای بهترین رمان در سال2005
🥈نامزد جایزه‌ی اورنج و بوکر

وقتی کتاب رو باز کردم و خطوط اول رو خوندم ناخودآگاه عصبانی شدم انگار واقعا نویسنده تونسته منو ببره تو عمق داستانش اونم از همون صفحه اول!
داستان با موضوعی غم‌انگیز و زبانی طنز شروع می‌شه. 
تماس تلفنی یک پدر هشتادوچهار ساله به دخترش (نادژدا) و دادن خبر خوشی مثل ازدواجش با یک خانم سی و شش ساله اونم دقیقا بعد از گذشت دو سال از فوت مادر دخترک!
این اول داستانه که خب واسه هر کسی تجربه‌اش زیاد جالب نیست ولی یه‌کم که می‌گذره تازه می‌فهمیم پدر داستان چه شخصیت مهربونیه! عجیبه نه؟ آره عجیبه ولی واقعیت اینه که پدر داستان واسه کمک به این خانم که بتونه از اوکراین بیاد به غرب و برای پسرش زندگی خوبی بسازه و از فقر راحت بشه می‌خواد با اون ازدواج کنه تا ویزا و اقامت این خانم رو بگیره. حالا بگی نگی گویا احساس هم چاشنی قضیه‌ی کمک شده.🤭😉

پشت جلد کتاب هم می‌خونیم که: 
مارینا لویتسکا با رمان هوشمندانه، دلنشین و طنز عمیق خود، راوی فراز و نشیب‌های زندگی و رازهای دور و نزدیک خانواده‌ای می‌شود که با فرار از زیر چکمه‌های استالین، و اردوگاه کار اجباری نازی‌ها آنجا که همه می‌خواهند به زور آدمشان کنند قدم به بریتانیا و غرب می‌گذارد.

◀️ چند_سطر_کتاب:

بابا ما را به مراسم ازدواجشان دعوت نمی‌کند، اما در بی‌حواسی، تاریخ مراسم را لو می‌دهد:
_فعلا نیازی به اومدن شما نیست. همه‌چیز رو به راهه. برید و بعد از اول ژوئن بیاین.
-چهار هفته فرصت داریم جلوشونو بگیریم. 
ورا می‌گوید: «اما من مرددم. سرخوشی پدر مرا تحت تاثیر قرار داده، آن سرزندگی دوباره‌اش. در سرم، نظر مایک را در این باره مرور می‌کنم.»  
_شایدم ایرادی نداشته باشه. شایدم والنتینا واقعا ازش نگه‌داری کنه. از رفتن به خونه‌ی سالمندان که بهتره. 
_تو رو خدا بی‌خیال نادیا. واقعا فکر کردی زنه از اون‌هاس که بابا رو تر و خشک کنه؟ به نظرت دو روز دیگه که پیرمرد، اختیار ادرارش رو هم نداشته باشه، این زنیکه جمعش می‌کنه؟ نه عزیزم، هرچقدر بتونه بابا رو تیغ می‌زنه، بعدشم بای‌بای مایفسکی‌های احمق.
ص87

📕 تاریخچه‌ی مختصر تراکتورها در اوکراین، مارینا لویتسکا، مترجم: #رضا_عابدین_زاده، #وحید_پورجعفری #نشر_قطره، 383صفحه، چاپ اول1399، قیمت: 75هزارتومان

#رمان_خارجی

عنوان اصلی:  A Short History of Tractors in Ukrainian
نویسنده: #Marina_Lewycka

 دیدگاه های شما