محاکمه خوک

17 شهریور 1399


بی‌محاکمه اعدام نکرده بودند...

#کتاب_امروز
📕 #محاکمه_خوک
🔹 #اسکار_کوپ_فان

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی: 
نمی‌دونم چقدر به عدالت و دستگاه‌های قضایی اعتقاد دارید، ولی وقتی فکر کنید عدالتی وجود نداره،  زندگی سخت میشه. اینکه نمی‌دونی اگر مشکلی پیش اومد به کی امیدوار باشی.

محاکمه خوک رو چطور کتابی عنوان کنم؟ طنز سیاه؟ گروتسک؟ فانتزی؟ یا شاید هم یک طعنه‌ی بزرگ!
مقدمه مترجم مطالب جالبی رو در مورد تاریخچه محاکمه حیوانات عنوان کرده، اما باز هم محاکمه‌ی خوک، خودش یک کار خلاقانه و عجیبه.
جناب خوک پیر بی‌سرپناه، خطایی مرتکب می‌شه که حالا باید به خاطرش محاکمه و مجازات بشه.

نکته ظریفی که شاید به ذهن هر خواننده‌ای برسه اینه که در ارتکاب جرم، حتی با وجود شاهد و اعتراف مجرم، آیا فقط اون فردی که جرم رو مرتکب شده، باید مجازات بشه؟ آیا نمی‌شد از وقوع جرم جلوگیری کرد؟
شاید هم از برخی لحاظ شبیه به زندگی فعلی ما باشه. مجرمی که توانایی دفاع از خودش رو نداره و خواه ناخواه قصاص خواهد شد.

در پشت جلد هم این نکته رو می‌خونیم: نویسندهٔ جوان این رمان با طرح چنین داستان جسورانه‌ای، نگاهی نمادین و انتقادی دارد به سیستم‌های قضایی‌ای که وظیفه‌شان برقراری عدالت است امّا ظاهراً بویی از آن نبرده‌اند؛ داستانی که اگرچه ریشه در قرون گذشته دارد امّا هنوز هم برای این روزها تازه است.

◀️چند سطر کتاب

در این فاصله پسربچه‌ای رفته بود پی ژاندارم‌ها. وقتی خونی ریخته می‌شود، قانون سنگر است. امنیه‌چی‌ها عجله‌ای راه افتادند؛ یک بار هم که خبری از دزدی یا  زد و خورد نبود، نمی‌خواستند حادثه را از دست بدهند.
وقتی رسیدند که مردها به دامش انداخته بودند. روی لثه‌های هیولا هنوز آثار جنایتش دیده می‌شد. با دیدن نگاه حیوانی شکار شده و دندان‌های قوی و جسم غول‌آسا و برهنه و آفتاب سوخته‌اش غافلگیر شدند. پاهایش را با ریسمان‌های سرهم‌بندی شده بسته بودند و از گردن تحت اختیارش گرفته بودند. به این فکر نکرده بودند که بپوشانندش. دست کم او را بی‌محاکمه اعدام نکرده بودند.
ص16

📗محاکمه خوک، اسکار کوپ فان، مترجم: #ابوالفضل_الله_دادی، #نشرنو، 95صفحه، چاپ اول1399، قیمت: 20هزارتومان

#داستان_خارجی

عنوان اصلی:  Le procès du cochon 
نویسنده: #Oscar_Coop_Phane

▫️ t.me/klidar ▫️دیدگاه های شما