راسته‌ی کنسروسازان

18 شهریور 1399


#کتاب_امروز
📕 #راسته‌ی_کنسروسازان
🔻 #جان_استن_بک

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #روح‌انگیز_روح‌بخش:

راسته‌ی کنسروسازان! اسم کتاب در واقع اسم مکانی در کالیفرنیاست. 
خب این داستان مجموعه‌ای از چند داستانه که تو هم گره خوردن و زندگیشون با ماهی‌فروشی و کنسروسازی رابطه‌ی عمیقی داره.
مثلا فروشگاه لی چانگ، یک اتاقِ نه چندان بزرگ و تمیزه، ولی هر چیزی که فکر کنین آدم نیاز داره واسه زندگی اونجا می‌شه پیدا کرد. از قضا لی آدم مهربونیه و با ساکنان این منطقه بده‌بستون نسیه هم داره(صمیمیت و اعتمادی که تو کل متن  می‌شه حسش کرد)
با انتخاب راسته‌ی کنسروسازان داستان‌هایی رو می‌خونیم از طبقه اجتماعی پایین. تو این سطح زندگی، شخصیت‌ها به‌هم نزدیک‌تر و وابسته‌ترن. 
طنز تلخ همراه با امید می‌شه گفت قشنگ‌ترین نکته این کتابه.
🎖و در نهایت تا یادم نرفته بگم که این نویسنده جایزه نوبل رو هم از آن خود کرده و می‌تونیم سخنرانی جان استن بک رو هم در مقدمه بخونیم.

◀️چند سطر کتاب:

بی‌شک همه‌ی اهالی «راسته‌ی کنسروسازان» و احتمالا همه‌ی اهالی «مونتری» احساس کرده‌ بودند تغییری پیش آمده است. درست است که نباید به بخت و پیش‌گویی معتقد بود، کسی به این چیزها اعتقادی ندارد. اما خوب نیست اگر شانسی پیش بیاید و کسی از آن بهره نگیرد. اهالی «راسته‌ی کنسروسازان» ، مثل هر جای دیگر، خرافاتی نیستند، اما از زیر نردبان رد نمی‌شوند و در خانه چتری را باز نمی‌کنند. داک یک دانشمند کامل بود و گوشش بدهکار خرافات نبود اما با وجود این وقتی یک شب دیرگاه به خانه آمد و خطی از گل‌های سفید را در آستانه‌ی در دید به دلش خوش نیامد. اما بیشتر اهالی «راسته‌ی کنسروسازان» به این چیزها اعتقادی ندارند و با این وجود با همین چیزها زندگی می‌کنند. 
ص75

📕راسته‌ی کنسروسازان، جان استن بک، مترجم: #سیروس_طاهباز، #نشر_نگاه، 216صفحه، چاپ دوم1399، قیمت:30هزارتومان

#رمان_خارجی #جان_اشتاین_بک

عنوان اصلی:  cannery row
نویسنده: #john_Ernst_Steinbeck

 t.me/klidarNewsدیدگاه های شما