کلکسیونر عطر

05 مهر 1399


#کتاب_امروز:
📕 #کلکسیونر_عطر
🔻#کتلین_تسارو
🏆نامزد بهترین رمان تاریخی سال2013 در سایت گودریدز

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #روح‌انگیز_روح‌بخش:
 امروز داستانی آوردیم که آرزوی هرکسیه واسش اتفاق بیفته! آرزوی من که قطعا هست😂😉 فکر کن توی یک عصر بهاری در لندن از خواب بیدار بشی و قرار رفتن به یک مهمونی داشته باشی و وقت رفتن دم درِ ورودی، یک نامه عالی از طرف وکیل خانم "اوا دورسی" از پاریس به دستت برسه. اونم چه نامه‌ای!!! نامه از یک ارث بزرگ خبر می‌ده که در واقع از طرف کسیه که اصلا غمی برای فقدانش نداری چون اصلا نمی‌شناسیش! انگار یک دارایی قلمبه بدون ناراحتی از آسمون بیفته واست. خوب نیست؟! 

اما شخصیت این داستان، "خانم گریس" از این فرد ناشناس خیلی راحت هم نمی‌گذره. می‌ره که پی ببره این شخص کیه و چه نسبتی باهاش داره.
ما تو این داستان همراه می‌شیم با گریس تا راز زندگی خانم اوا دورسی و پیوند این دو غریبه و ارث‌شون رو بفهمیم. 

جدا از مسیر اصلی داستان که خیلی اسرار آمیزه، تشبیه‌ها و زبان روان و زیبای این متن، خیلی گیراست. شخصیت اصلی، گریس، یک خانم متفاوت و قدرتمنده که اینم یکی دیگه از نکات تحسین‌برانگیز رمان کلکسیونر عطره.


◀️ چند سطر کتاب

گریس نگاهش کرد. «این چیست؟»
مادام دوباره روی صندلی رو‌به‌رو نشست. «روزی روزگاری، من عطرساز بودم خانم مونرو. حالا به یک نگهبان تنزل پیدا کرده و مجموعه‌دار گذشته شده‌ام. من نمی‌توانم بنویسم یا نقاشی کنم یا آهنگ بسازم... زبان من رایحه است؛ واژگان، احساس و خاطره برای من رایحه است، بنابراین من را ببخش اگر داستانی را که قصد دارم به تو بگویم کمی غیرمتعارف شرح می‌دهم.» او تکانی خورد و به عطرها اشاره کرد.
«اینجا یک تاریخ هست؛ در حقیقت، یک نامه‌ی عاشقانه.» 
ص225

📕کلکسیونر عطر، کتلین تسارو، مترجم: #فروغ_مهرزاد، #نشر_کوله_پشتی، 446صفحه، چاپ سوم1399، قیمت:65هزارتومان

#رمان_خارجی

عنوان اصلی:  The perfume collector
نویسنده: #Kathleen_Tessaro

▫️ t.me/klidarNewsدیدگاه های شما