تعمیرکار

07 مهر 1399


کتاب امروز
📘 تعمیرکار
🔹 برنارد مالامود

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی: 
امید، پلیدترین پلیدی‌هاست، چون به عذاب انسان تداوم می‌بخشد...(نیچه)

یاکوف، تعمیرکار یهودی اهل روسیه، پس از اینکه همسرش اون رو ترک می‌کنه، به امید زندگی بهتر، از روستا میره. یاکوف امیدواره شغل بهتری گیر بیاره یا شانس بیشتری برای کار کردن داشته باشه. این رو هم می‌دونه که باید در محله‌های مشخص شده‌ی یهودیان ساکن بشه در غیر این‌صورت مجرمه. اما شاید کسی نفهمه که اون یهودیه.

در گیر و دار قتل‌عام یهودیان، گروه‌های تندرو به دنبال بهانه‌ای هستن تا بتونن یک شورش بزرگ راه بندازن. چه چیزی بهتر از اتهام قتل برای یک مرد یهودی که توی گتو زندگی نمی‌کنه!

"تعمیرکار" فقط و فقط یک چیز رو یه ذهنم میاورد. اصلا مهم نیست که این فرد یهودیه یا هر اقلیت دیگه. وقتی بخوان محکومت کنن، کاری از کسی ساخته نیست. حتی اگه شده یواشکی اعدامت کنن تا دیگه کار از کار گذشته باشه، این کارو می‌کنن. امیدی که یاکوف در طول داستان داره، شاید خیلی از ما داشته باشیم. خیلی‌ها امیدواریم که شاید یک روزی این کابوس تموم بشه، اما چه کسی جز خودمون می‌تونه به ما کمک کنه؟

◀️ چند سطر کتاب:

متاسفانه در این سال‌های اخیر پیشرفت که نکرده‌ایم هیچ، پس‌رفت هم کرده‌ایم، بعد از لغو قانون رعیت‌داری تا امروز دستاورد چندانی نداشته‌ایم.
به نظرم کشوری که در آن انسان صاحب انسان باشد، یک جورهایی نفرین شده است. بوی تعفن چنین فسادی هیچ وقت از مشام روح یک ملت نمی‌رود، و این بوی تعفن بدی‌های آینده است.
ص165

📗تعمیرکار، برنارد مالامود، مترجم: شیما الهی، نشر چشمه، 317صفحه، چاپ سوم1399، قیمت: 65هزارتومان

عنوان اصلی: The Fixer
نویسنده:Bernard Malamud

▫️ t.me/klidarNews دیدگاه های شما