بیا وانمود کنیم هیچ اتفاقی نیفتاده است

11 آبان 1399


#کتاب_امروز
📒 بیا وانمود کنیم هیچ اتفاقی نیفتاده است
🔹 #جنی_لاوسون

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی: 

این کتاب توسط کاربران گودریدز به عنوان بهترین کتاب طنز سال انتخاب شده و واقعا لیاقتشو داره. گرچه اول کار ممکنه کمی مبهم به نظر بیاد اما خیلی زود قلق نویسنده دستتون میاد و اونجاست که بهتره از روی صندلی بلند شید و برید روی زمین کتاب بخونید. چون برای ریسه رفتن و از خنده غش کردن به فضای کافی احتیاج خواهید داشت!

نویسنده کتاب معتقده اون لحظاتی از زندگی ما که ترجیح می‌دیم وانمود کنیم هیچ وقت اتفاق نیفتادن، در واقع اون چیزهایی هستن که شخصیت ما رو تعریف می‌کنن!
"بیا وانمود کنیم هیچ اتفاقی نیفتاده است" بر اساس تجربیات خودش از زندگی در یک روستای کوچک در تگزاس نوشته شده. 

خانم لاوسون با هنرمندی، از اغراق استفاده کرده و تصویرهایی رو به خواندگان نشون میده که آدم متحیر میشه بخنده یا گریه کنه.
شاید با این کتاب بخندید اما در عین حال گاهی اوقات به بخش‌هایی می‌رسید که باعث میشه حسی شبیه "بریده شدن دستتون با کاغذ" بهتون دست بده. اتفاقی که زیاد انتظارشو ندارید. اما خب دردش چندان طول نمی‌کشه، چون فوری به بخشی می‌رسید که از خنده، درد قبلی رو فراموش می‌کنید.

📌حس می‌کنم مترجم و ناشر می‌تونستن وقت بیشتری بذارن. بعضی جاها جملات دقیقا از انگلیسی به فارسی تبدیل شده و میشد با رعایت امانت، معادل فارسی بهتری براشون گذاشت.

◀️ چند سطر کتاب:
در حالی که من و لیزا از شادی، دیوارها را بالا و پایین می‌رفتیم، پدر دستور دادند با سینماهای محله تماس بگیریم و نام فیلم‌هایی را که قرار بود نمایش داده شوند، یادداشت کنیم. ما هم که حسابی وظیفه‌شناس شده بودیم، کل تبلیغات تلفنی فیلم‌ها را پشت سر هم و چند بار گوش دادیم و کلمه‌ای را جا نینداختیم. البته این کار نیم ساعتی طول کشید. در نهایت پس از گردآوری فهرست فیلم‌ها و تبلیغاتشان، تصمیم بر آن شد که فیلم ماپت را تماشا کنیم. پدر با سرافرازی موافقت خود را اعلام کردند و ماکف زدیم و هورا کشیدیم. تا اینکه گوشه‌ای لم دادند و پرسیدند: «خیلی هم خوب. پول که دارید؟» من و خواهرم به هم خیره شدیم. معلوم بود که نداشتیم؛ ما جای کفش، گونی آرد به پا می‌کردیم! پدر با ریشخندی فرمودند: «خب؟ من هم ندارم. اما همین که خیال کردیم قراره بریم سینما خودش کلی کیف داد؛ مگه نه؟»
ص 35

📗بیا وانمود کنیم هیچ اتفاقی نیفتاده است، جنی لاوسون، مترجم: سامان شهرکی، نشر خزه، 311صفحه، چاپ اول1399، قیمت: 45هزارتومان

عنوان اصلی: Let’s Pretend This Never Happened
نویسنده: #Jenny_Lawson

▫️ t.me/klidarNews دیدگاه های شما