بیست (رمان ترک سیگار)

19 آذر 1399


#کتاب_امروز
📕 #بیست 
رمان (ترک) سیگار
🔸 #ریچارد_بیرد

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی: 

براتون یک رمان متفاوت و جذاب دارم. رمان «بیست»، رمانی در مورد سیگاره! نویسنده در این کتاب، بیست روزی رو به تصویر کشیده که شخصیت داستان در حال ترک سیگاره و هرچیزی که به فکرش می‌رسه در نهایت به سیگار مربوط می‌شه. تلاش مضاعفی که راوی به کار می‌بره تا هرجور که شده از فکر کشیدن سیگار بیرون بیاد و سر خودشو گرم کنه، در عین‌حال ماجراهای جانبی رو پیش می‌کشه که زندگی راوی و ارتباطش با اطرافیان رو نشون میدن. از نکات دلنشین این کتاب، سبک روایت داستانه. 

نویسنده با استفاده از الگویی ویژه خودش داستان رو پیش می‌بره و طنز ظریف دلنشینی رو هم چاشنی کرده. گرگوری، راوی ماجرا سعی داره خودشو قانع کنه سیگار کشیدن چندان هم بد نیست:
آخرین باری که به مادرم زنگ زدم درباره‌ی سرطان عمو گرگوری پرسیدم.
«مطمئنی که سرطانش به خاطر سیگار بود؟»
«معلومه که مطمئنم.»
«یعنی صد در صد اعتقاد داری که این موضوع عین حقیقته؟»
«گرگوری. عمو گرگوریت تو کل زندگیش، از وقتی بزرگ شد، روزی شصت نخ سیگار قطران بالا می‌کشید. دیگه انتظار داری از چی بمیره؟» ص84

و گاهی هم موضوعات خنده‌داری رو پیش می‌کشه!
«جونزی پل مرا کم‌کم راه انداخت، با آمار، با داستان نظرسنجی ژاپنی‌ها درباره نوزادان زنانی که شوهر سیگاری دارند. یکی از زنان مورد بررسی در این نظرسنجی، نوزادی با قد و وزن بسیار کمتر از حد معمول به دنیا می‌آورد، ولی این را که شوهرش سیگاری است تکذیب می‌کند. این موضوع باعث تعجب نظرسنج‌ها می‌شود، چون هر روز عصر شوهر زن در اتاق انتظار قبل و بعد معاینه‌ی زن چپ و راست سیگار می‌کشیده. بالاخره از زن می‌پرسند چرا منکر سیگاری بودن شوهرش می‌شود.
زن می‌گوید: «می‌بخشیدها، ولی اون فقط دوست پسرمه.» ص200


📒بیست (رمان ترک سیگار)، ریچارد بیرد، مترجم: #نیما_ملک_محمدی، #نشر_چشمه، 311صفحه، چاپ سوم1398، قیمت: 49هزارتومان

عنوان اصلی: X 20
نویسنده: #Richard_Beardدیدگاه های شما