اعلان قرعه 49

03 دی 1399


#کتاب_امروز
📙 اعلان قرعه‌ی 49
🔹 #تامس_پینچن

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی: 
برای دوستان سختگیر، یک رمان سخت‌خوان آوردیم. "اعلان قرعه 49" در سال 1965 منتشر شد و منتقدین معتقدند این کتاب یک اثر پُست‌مدرن محسوب می‌شه.
جناب ویکی‌پدیا می‌گه توماس پینچن نویسنده آمریکایی برای نوشتن رمان‌های سخت و پیچیده مشهوره!

"ادیپا" با همسرش زندگی خوبی دارن، تا اینکه دوست‌پسر سابقش که مردی نسبتا متمول بوده، فوت می‌کنه درحالی‌که ادیپا رو مسئول دارایی‌های خودش کرده.
ادیپا به "سن نارسیسو" میره تا تکلیف خودشو معلوم کنه. در اونجا نمادی عجیب رو می‌بینه که باعث کنجکاویش می‌شه.

این شروع ماجراس و اتفاق‌های عجیب و غریب دیگه‌ای که بعدا می‌افتن شالوده داستان رو تشکیل می‌دن. اگر با ساختار داستان پست‌مدرن آشنا نیستید، انتظار زمان و مکان یک‌دست و مشخص نداشته باشید!
 کتاب‌هایی مثل "اعلان قرعه 49" و یا "شاگرد قصاب" و "خشم و هیاهو"، مثل یک مربی سختگیر می‌مونن. با شلاق بالای سرت می‌‌شینن و هی یادآوری می‌کنن که دقت کن. شاید کند بگذره اما وقتی طرح تکمیل میشه، اون شادی درک و کشف داستان لذت‌بخشه.

◀️ چند سطر کتاب

با این‌همه دست کم او به ماشین اعتقاد داشت. شاید بیش از حد: چه‌طور می‌توانست نداشته باشد، او که آدم‌های فقیرتر از خودش را می‌دید که می‌آمدند، سیاه، مکزیکی، اهل جنوب آمریکا، که هفت روز هفته آنجا رژه می‌رفتند و درب و داغان‌ترین ماشین‌ها را برای معاوضه می‌آوردند: امتداد موتوردار و فلزی خودشان، خانواده‌شان و همه‌ی زندگی‌شان، آن بیرون آن‌طور عریان جلو چشم هرکسی، هر غریبه‌ای مثل خودش گذاشته شده بود، با اسکلت کج و معوج، زیرش زنگ زده، گل‌گیر آن‌قدر کم‌رنگ نقاشی شده که قیمت را پایین بیاورد و مایه افسردگی موچو شود، تویش نومیدانه بوی بچه، نوشیدنی سوپر مارکتی، دو گاهی سه نسل سیگارکش، یا فقط گرد و غبار می‌داد ـ و وقتی توی ماشین‌ها را جارو می‌کردند، میشد بقایای واقعی زندگی‌شان را دید و هیچ طوری نمی‌شد تشخیص داد چه چیزهایی را واقعا انداخته‌اند بیرون و چه چیزی را خیلی ساده (شاید به طرزی تراژیک) گم کرده‌اند.
ص17

📗#اعلان_قرعه_49، تامس پینچن، مترجم: #طهورا_آیتی، #نشر_چشمه، 228صفحه، چاپ دوم1398، قیمت: 33هزارتومان

عنوان اصلی: The Crying of Lot 49
نویسنده: #Thomas_Pynchon
▫️  t.me/klidarNews دیدگاه های شما