تورتیا فلت

24 دی 1399


#کتاب_امروز
📒تورتیا فلت
🔸 #جان_اشتاین_بک

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی: 

الان که خوب فکر می‌کنم می‌بینم "جان اشتاین بک" هم  از نویسنده‌های مورد علاقه منه! در واقع جزو معدود نویسنده‌هاییه که بیش از یکی از کتاب‌هاشو دوست داشتم.

"تورتیا فلت" که گاهی به اشتباه تورتیلا هم گفته میشه، تقریبا جزو اولین کارهای این نویسنده محسوب میشه. این کتاب در سال 1935 نوشته شده و از روی اون فیلم هم ساخته شده.

گرچه به خاطر آثار سبک ناتورالیسمِ این نویسنده، انتظار یک داستان غمناک و جگرخراش داشتم، اما ظاهرا تورتیا فلت کمابیش مایه‌های طنز داره. البته باز هم از وضعیت مردم اون دوره غافل نشده.

دانی از جنگ برمی‌گرده و می‌بینه دوتا خونه بهش به ارث رسیده و گویا پولدار شده. اما آدمِ همیشه آس و پاس و یک‌لاقبا، درک این ثروت ناگهانی براش سخت و عجیبه.
اون یکی از خونه‌ها رو به دوستش که از خودش بدتره اجاره میده. دوستی که هیچ‌وقت در عمرش به اندازه مبلغ اجاره‌ی اون خونه هم پول نداشته! و همه‌ی ماجراها از اینجا شروع میشه...

 ◀️ #چند_سطر_کتاب:

پابلو گفت: «اگه همه‌ی این شبنم‌ها مروارید بودن ما خیلی دارا می‌شدیم، اون‌وقت همه‌ی عمرمونو سرخوش بودیم.»
اما پیون که سخت زیر فشار واقع‌بینی بود گفت: «اون‌وقت همه کلی مروارید داشتن و دیگه مروارید ارزشی نداشت، اما نوشابه همیشه ارزش داره. چه خوب بود اگه یه روز تموم نوشابه از آسمون می‌بارید و ما هم یه مخزن گنده داشتیم و پرش می‌کردیم.»
پابلو میان حرفش دوید و گفت: «اما نوشابه‌ش خوب باشه‌ها، نه مثل اون آشغالی که اون دفعه خریده بودی.»
پیون گفت: «نخریده بودمش که. یکی لای علفای پشت سالن رقص قایمش کرده بود. از اون گذشته از نوشابه‌ای که آدم پیدا کنه چه توقعی میشه داشت؟»
ص38

📌البته گویا منظورش نوش‌آبه بوده!

📒#تورتیا_فلت، جان اشتاین بک، مترجم: #صفدر_تقی_زاده، #محمدعلی_صفریان، #نشر_علمی_و_فرهنگی، 280صفحه، چاپ پنجم1399، قیمت: 42هزارتومان

عنوان اصلی: Tortilla Flat
نویسنده: #John_Steinbeck

▫️ t.me/klidarNews ▫️دیدگاه های شما