معرفی کتاب "بیوه"

30 دی 1396


بین رمان‌های خارجی یه کتاب داریم که بخوام اصطلاح درستشو بگم رو دستمون مونده! کتابو برداشتم ورقی بزنم که مشتری میاد بتونم بهش معرفی کنم. وقتی شروع کردم به خوندن تعجب کردم چرا این بیچاره تا الان مورد بی‌مهری قرارگرفته.

رمان «بیوه» یک رمان پلیسی اجتماعی پیچیده‌س که مخاطبشو تا آخرین لحظه دنبال خودش می‌کشه. لوکیشن داستان در انگلستان اتفاق می افته و "جین" که حالا بیوه شده، با یک خانم خبرنگار در مورد زندگیش مصاحبه می‌کنه. گلن همسر جین متهم به قتل بلا ـدختر بچه دوسالهـ  در دادگاه از اتهامات تبرئه می‌شه و هرگز مشخص نمی‌شه که واقعا چی به سر بلا کوچولو اومده. باب، کارآگاه پلیس تمام تلاشش رو می‌کنه تا بلا رو پیدا کنه و ثابت کنه که گلن اون بچه رو دزدیده، از جون و آبروش مایه می‌ذاره اما واقعا گلن اون بچه رو دزدیده یا اینکه همگی اشتباه می‌کردن؟

داستان در فصل‌های مختلف و از زبان افراد مختلفی ازجمله بیوه، خبرنگار و کارآگاه نوشته‌شده و در سال‌های مختلف از زمان گم‌شدن بچه تا پس از مرگ گلن روایت میشه. موقع خوندن به تیتر تاریخ هر فصل دقت کنید.

اما بحثی که کل داستان حول اون می‌چرخه، ماجرای پدوفیلی و اعتیاد به پورنوگرافی اینترنتی هست و مردان و زنانی رو نشون می‌ده که زندگیشون به خاطر این مسئله از هم پاشیده. در جایی که خرید محتوای این سایت‌ها از طریق کارت اعتباری ثبت می‌شه و حتی کافی‌نت‌هایی مخصوص پورنوگرافی وجود داره، اما پیش میاد که ماجرا از وب‌سایت فراتر بره.

#چند_سطر_کتاب 

اون یه روز واسه کتاب عکس‌ها سرم داد زد و گفت تقصیر من بوده و من سوقش دادم به تماشای عکس‌های مستهجن. چیز شرم‌آوری واسه گفتن بود. اما انقدر عصبانی شده بود که از دهنش پرید. 
گفت به خاطر داشتنِ بچه، تحملش رو سر آورده بودم و اینکه برای آرامش داشتن دنبال جای دیگه‌ای بوده. 
وقتی فهمید زیاده‌روی کرده و صورت من رو دید، گفت: «فقط عکس جنی. همهٔ آدم‌ها این یه ذره حس رو دارن. نه جنی؟ ضرری به کسی نمی‌رسونه. فقط جنبهٔ تفریح داره.» 
نمی‌دونستم چی بگم. من به همهٔ آدم‌ها حس نداشتم. این موضوع هیچ وقت تو سالن پیش نیومده بود. وقتی گریه کردم، گفت تقصیر اون نبوده و از طریق اینترنت به سایت‌های مستهجن کشیده شده. این چیزا نباید تو وب وجود داشته باشه. یه جور تله‌س واسه مردای بی‌گناه، که اون معتادش شده بود. 

ص ۱۱۵

 بیوه/ فیونا بارتن/ مترجم: پگاه ملکیان/ نشر میلکان/ رقعی/ شومیز/ 302صفحه/ 22000  تومان
کلیدر/مهرنوش چمنیدیدگاه های شما