تاوان

09 بهمن 1396


#کتاب_امروز
 

📗 #تاوان
📙 #میناتو_کانائه
📒مترجم: #مصطفی_رضوی
📕 #نشر_کوله_پشتی

📚@klidar

یک بعدازظهر تابستانی، پنج دختر ده‌ساله برای بازی به حیاط مدرسه‌ می‌روند و فقط چهار دختر زنده برمی‌گردند… امیلی در رختکن استخر مدرسه، مورد تجاوز قرار می‌گیرد و به قتل می‌رسد…

کتاب شامل پنج بخش است، در چهار بخش از کتاب، از زبان چهار دختر روایت قتل آن روز را می‌خوانیم، روایت این‌که آن قتل و پیدا نشدن قاتل چه تاثیر بدی بر روح و زندگی این دخترها بر جای می‌گذارد و ضربه‌ای که حرف مادر امیلی به آن‌ها می‌گوید:
«یا تا قبل از این‌که پرونده مختومه اعلام شود قاتل را پیدا کنید و یا طوری که من راضی بشوم جبران کنید در غیر این صورت از شما انتقام می‌گیرم.»

حرفی که باعث می‌شود تا پانزده سال بعد دخترها زیر سایه‌ی این ترس و انتقامی که مادر امیلی به آن‌ها وعده داده زندگی کنند و… /از این نشانی: goo.gl/wu79KC

 

◀️تاوان داستان پدر و مادرهایی است که محبت به فرزندانشان را جدی نمی‌گیرند... داستان مادر امیلی است که کینه و خشم دختر به قتل رسیده‌اش را بر سر چهار همبازیانش خالی می‌کند. داستان چهار دختر است که پس از گذشت پانزده سال همچنان سایه‌ی سنگین قاتل و نیز مادر دوستشان، امیلی را حس می‌کنند و در بند ترس‌ها، گذشته‌ای تاریک و تاوانی که باید بدهند، گرفتار مانده‌اند... آیا خون با خون پاک می‌شود؟ / از پشت جلد کتاب

◀️تاوان سومین اثر بلند میناتو کانائه، نویسنده‌ی ممتاز و مردمی ژاپن امروز و همین‌طور خالق اثر اعترافات است که جوایز ادبی بسیاری را کسب کرده و همچون کارهای دیگر میناتو کانائه تبدیل به اثری سینمایی شده و با مخاطبین بیشماری در سرتاسر جهان ارتباط برقرار کرده است. ویژگی آثار میناتو کانائه شخصیت‌پردازی بی‌نظیر و روانشناسی عمیق شخصیت‌های داستان و همین‌طور ترسیم هنرمندانه‌ی جامعه‌ی امروز و مشکلات و تناقضات آن است.


#چند_سطر_کتاب  


مرد غریبه توپ را که به زمین افتاده بود و داشت قِل می‌خورد، برداشت و به سمت ما آمد، بعد درحالی که لبخندی به صورت داشت، با صدایی واضح و رسا گفت: “من برای چک کردن هواکش رختکن استخر آمده‌ام، ولی چهارپایه‌ام را فراموش کرده‌ام که بیاورم. می‌شود یکی از شما بیاید به من کمک کند و برود روی دوشم و فقط یک پیچ را که باید محکم شود، با پیچ‌گوشتی بپیچاند؟”
    این روزها بچه‌های دوره‌ی ابتدایی اگر با چنین وضعیتی روبه‌رو شوند، حسابی حواس‌شان را جمع می‌کنند. حتی مدرسه هم لزوما جای کاملا امنی نیست. شاید اگر ما آن زمان این را می‌دانستیم، می‌توانستیم از وقوع آن اتفاق جلوگیری کنیم، یا شاید بهتر بود به ما یاد می‌دادند که اگر ناشناسی با شما صحبت کرد و درخواستی داشت باید با صدای بلند فریاد بکشید و فرار کنید، اما آن زمان در آن شهرستان تنها هشداری که به ما می‌دادند این بود که اگر کسی را نمی‌شناسید به شما آدامس و یا آب‌نبات داد و یا گفت که پدر و مادرتان مریض هستند و با من بیایید، به هیچ وجه سوار ماشین آن آدم نشوید.

تاوان/ میناتو کانائه/ مترجم: مصطفی رضوی/ نشر کوله پشتی/ رقعی/ شومیز/222 صفحه/ 20،000 تومان/1396دیدگاه های شما