نه به سرقت ادبی

26 آذر 1396


#شعر_امروز
#سرقت_ادبی_امروز!
 

این شعر از #مهتاب_یغما ست:


آه دکتر! سرِ من درد بزرگی شده است
بره‌ی لعنتی‌ام عاشق گرگی شده است

سرد شد از تن من... دل به خیابان زد و رفت
گرگِ من بره نچنگیده به باران زد و رفت

آه دکتر! لبِ او «صبر و ثباتم» می‌داد
بوش «وقت سحر از غصه نجاتم» می‌داد

آه دکتر! نفست گم شده باشد سخت است
نفست همدم مردم شده باشد... سخت است

آه دکتر! سرِ من درد بزرگی دارد
بره‌ام میل به بوسیدن گرگی دارد

دکتر این بار برایم نمِ باران بنویس
دو سه شب پرسه‌زدن توی خیابان بنویس


ا***ا

متاسفانه خواننده‌ای به نام #حمید_هیراد بخشی از این شعر را برداشته و با تغییری مختصر در ترانه‌ای خوانده است. این خواننده به تازگی در برنامه «دورهمی» مهران مدیری هم حاضر شده و اتفاقا همین ترانه را اجرا کرده است. تاسف‌بار اینکه وقتی خانم یغما در صفحه اینستاگرام ایشان اعتراض می‌کند عذرخواهی نکرده بلکه خانم یغما را بلاک می‌کند!

تغییر آقای خواننده در شعر این‌گونه است:

 «یارب امشب برایم نم باران بنویس
دو سه شب پرسه زدن توی خیابان بنویس»

جالب اینکه با تغییر کلمه «دکتر» به «یارب» اصولا فاتحه شعر خوانده شده و بی‌مفهوم می‌شود. اما بقیه متن این ترانه هم ترکیبی از شعر مولانا و جملات مغشوشِ خواننده‌ای است که ادعای شاعری و ترانه‌سرایی دارد.

خانم «فاطمه سوقندی» که خودش شاعر و تحصیل‌کرده‌ی ادبیات است می‌نویسد: «چند شب پیش آقای هیراد و ترانه‌اش به نام «خدا» در برنامه‌ای تلویزیونی مطرح شد. این ترانه مخلوطی از بی‌هویتی شاعر است. تکه‌ای از مولانا و تکه‌ای از شعرِ دوست زلال و نازنینم مهتاب. با خودتان نگویید پیش از این خواب بودیم در برابر این گونه موارد. نه... از یک جایی باید شروع کرد تا بالاخره سدی سر راه ریخته شدن قبح سرقت ادبی قرار بگیرد. از همین‌جا از همین شعر. هنرمند شدن به همین راحتی‌ها هم نیست. باید اول یاد بگیریم هنرمندانه زیست داشته باشیم.»

و سرآخر باید افسوس خورد به این بی‌ذوقیِ تکثیرشده در جامعه، و به صدا و سیمایی که به چنین بی‌هنرانی میدان داده و به آن‌ها ارج و بها می‌دهد.
@klidarدیدگاه های شما

علی پورعبدالهی | 9 ماه پیش

به نظر من حمید هیراد هنرمند نیست ولی متن این آهنگ واقعا خوبه

بهداد | 11 ماه پیش

شارلاتان بودن و وقيحانه رفتار كردن جزو بركات دوران جديد ايران شده و اين خواننده تقلبي و هنربند با سرعت در اين مسير در حركته. شاهكار جديدش كه لبخواني در كنسرت زنده بود توهيني آشكار به مخاطبين و ننگي سنگين براي خودش بود. ماه هميشه پشت ابر باقي نميمونه و انسان متقلب روزي رسوا ميشه.

امیر | 1 سال پیش

واقعا این خواننده بدعت بدی را جاانداخته ... از این و ان دزدیدن و منتشر کردن بسیار کار خطرناکی است