معرفی کتاب "منتقد کوچک"

28 فروردین 1397


 

متوجه شدم یه مدته نوجوانان عضو کانالمون رو نادیده گرفتم، واسه همین امروز یک کتاب برای بچه‌های دوازده سال به بالا معرفی می‌کنم.
کتاب منتقد کوچک ظاهرا شامل پنج جلد کتاب می‌شه که در سال‌های 2014 تا 2016 نوشته شدن. البته نشر پرتقال هنوز جلد اول اون رو منتشر کرده.

گلادیس گتسبی، دختر یازده ساله در یک شهر کوچیک در آمریکا هست و از چیزهایی که شهرشون رو معروف کرده یک محل دفن بزرگ زباله‌س! که مشخصه همچین چیزی اصلا هیجان‌انگیز به نظر نمیاد. اما گلادیس در هفت سالگی به همراه خاله‌ش که از پاریس اومده، سفری کوتاه به نیویورک رو تجربه می‌کنه و اونجا با طعم غذاهای مختلف و جدید آشنا میشه. چیزهایی که توی شهر اون‌ها زیاد گیر نمیاد.

متاسفانه والدین گلادیس میونه چندانی با آشپزی ندارن و وقتی گلادیس اتفاقی پرده آشپزخونه رو حین آشپزی آتیش می‌زنه، اون رو جریمه می‌کنن که دیگه حق آشپزی نداره. اما اون‌ها نمی‌دونن که دخترشون نقد آشپزی هم می‌نویسه....

"منتقد کوچک" یک رمان نوجوان برای نوجوانانی هست که سعی دارن علی‌رغم نظرات عجیب و گاهی مخالف دیگران، رشته مورد علاقه خودشون رو پیگیری کنن و سعی می‌کنن به آرزوهاشون جامه عمل بپوشونن. (به شرطی که آشپزخونه آتیش نزن!!)

چند سطر کتاب

گلادیس می‌دانست که این مشعل برای دسر درست کردن مناسب نیست؛ قد و قواره‌اش خیلی بزرگ‌تر از مشعلی بود که عکسش را توی کتاب آشپزی برای تازه‌کارها زده بودند. تازه، رویش علامت خطر بزرگی داشت و زیرش با خط درشت نوشته بود: خطر، به شدت آتش‌گیر!
با وجود این او خیال نداشت فقط چون والدینش وسایل مناسب آشپزی نداشتند، از خیر تجربه‌های تازه در آشپزی بگذرد. مثلا همین هفته‌ی پیش، خمیر کلوچه را به جای وردنه با دسته‌ی چتر شکسته‌ای پهن کرد. خیلی هم خوب از آب درآمد! همان‌طور که جای لوله‌ی مشعل را روی کاستاردها تنظیم می‌کرد با خودش فکر کرد، چقدر خوب می‌شد برای کادوی تولد یازده سالگیم به جای اون تبلت مسخره، مشعل آشپزی کوچولویی رو برام می‌خریدن که دلم براش آب شده بود.
ص7

 (چهار ستاره 1) منتقد کوچک/ تِرا دِرمن/ مترجم: الهام فیاضی/ نشر پرتقال/ رقعی/ شومیز/239 صفحه/ 21000 تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی
@KLIDARدیدگاه های شما