بهار برایم کاموا بیاور

19 اردیبهشت 1397


کتاب «بهار برایم کاموا بیاور» اولین کتاب مریم حسینیان است که اولین بار در سال 1389 توسط #نشر_تندیس منتشر شده. که چاپ جدیدش رو چشمه منتشر کرده و جز کتاب‌های قفسه قرمز این نشر هستش.  این رمان در قالب نامه در 22 بخش نوشته شده. ژانر کتاب، ژانری عاشقانه ـ وحشتناکه که اصطلاحا به اون «گوتیگ» می‌گن.

راوی داستان یه زنه به نام «مریم» که وقایع روزانه رو خطاب به همسرش تعریف می‌کنه. مریم به همراه همسرش که رمان‌نویسه به خونه‌ی دوطبقه خالی از سکنه در حوالی شهر می‌رن، به خونه‌ای که همسرش می‌گه ماجرای رمانش را از اونجا الهام میگیره. تمام ماجراها و وقایع تو همین خونه، که تنها خونه‌ی اون حوالیه اتفاق می‌افته.

به نظر من داستان عجیبی بود. شخصیت‌های واقعی، دیالوگ‌های واقعی، دلهره و ترس واقعی در کنار نثر ساده کار رو برای خواننده راحت کرده بود. از همون اول داستان، از جمله اول منتظر این بودم یه بلایی سر مریم و بچه‌هاش بیاد. بین این ترس و دلهر‌ه‌ای که به خواننده وارد می‌کنه فضاهای رمانتیک و آرومی هم اتفاق می‌افته که باعث کشش بیشتر خواننده به کتاب می‌شه. با اینکه تموم گره‌هایی که توی رمان ایجاد می‌شه تو بخش آخر (در واقع نامه آخر) باز می‌شه، حتی بعد تموم کردنش هم بازم دلهره مریم و بچه‌هاش‌رو داشتم. 

چند سطر کتاب

نگار یهو جیغ کشید. جا خوردم. هیچ اتفاقی نیافتاده بود که بخواهد بترسد یا جیغ بکشد. دست کشیدم توی لباسش. فکر کردم شاید حشره یا جانوری تنش را گزیده باشد.
داد زدم، «بنیامین کجایی؟ زود بیا بیرون دیگه. لوس نکن خودت‌رو. بیرون نمی‌برمت ها!»
همیشه سکوت برف را دوست داشتم. وقتی می‌خواستی سربه‌سرم بگذاری می‌گفتی «تو احتمالا اصل‌ونسبِت به خرس قطبی می‌رسه.» حالا می‌ترسیدم از آن همه سکوت. گنجشک‌ها رفته بودند. نگار را چسباندم به سینه‌ام و دنبال جاپاهای کوچک بنیامین دویدم. ردپاها همان جایی که ده دقیقه قبل ایستاده بودذ تمام می‌شدند. برف گوشه‌های حیاط دست‌نخورده بود.
در را باز کردم و دویدم بیرون. روبه‌رویم برف بود و برف و آن دورها درخت‌هایی که فقط یک قسمت را شبیه جنگلی کوچک کرده بودند. ردپاهای تو را می‌شناختم. مستقیم رفته بودند تا لب جاده. خانه را دور زدم. جیغ کشیدم، «بنیامین کجایی؟» نگار گریه می‌کرد و از وحشت من ترسیده بود. کجا بودی آن موقع؟
صفحه 99

بهار برایم کاموا بیاور/ مریم حسینیان/ نشر چشمه/ رقعی/ شومیز/164 صفحه/ قیمت: 15000 تومان

@KLIDARدیدگاه های شما