آواز زمین (هشت جستار در تاریخ موسیقی)/ بابک احمدی

06 خرداد 1397


#کتاب_امروز

📘آواز زمین (هشت جستار در تاریخ موسیقی)/ بابک احمدی

@klidar
 

این‌بار تازه‌ترین کتاب بابک احمدی، نویسنده‌ی دوست‌داشتنیِ هنر و فلسفه، درباره‌ی موسیقی است. «آواز زمین» کتابی است که در آن بابک احمدی به سراغ تعدادی از شاهکارهای تاریخ موسیقی رفته و در هشت فصل به آن‌ها پرداخته است. آثاری از باخ، بتهوون، واگنر، برامس، مالر و برگ. 
بابک احمدی در پیش‌گفتار کتاب می‌نویسد: «این آثار برخی عزیزترین آثار موسیقایی هستند که به زندگی‌ام معنا داده‌اند و لذت‌بخش‌ترین لحظه‌های عمرم را ساخته‌اند. من از نظریه موسیقی و فنون آهنگ‌سازی و نوازندگی بی‌خبرم. اینجا با ادعای تخصص و کارشناسی چیزی ننوشته‌ام و این جستارها بر زمینه‌ی تاریخ موسیقی جای می‌گیرند.»
او در ادامه هدفش از نوشتن این کتاب را تشویق خوانندگان به شنیدن و دوباره شنیدن این آثار دانسته و ابراز امیدواری می‌کند شاید کسانی با خواندن کتاب مشتاق شناخت این آثار شده و از راهی مرموز و ناگفتنی در لذتی معنوی با او شریک شوند.

#چند_سطر_کتاب 

در تاریخ هنر موارد بی‌شماری یافت می‌شوند که ارائه‌ی شاهکاری هنری به نخسیتن مخاطبانش نه فقط به شناخت ارزش‌های آن اثر منجر نشده بل حمله‌ها و انتقادهای تندی را هم به دنبال آورده است. آن‌چه به گوش نخستین شنوندگان واپسین کوارتت‌های بتهوون، منشِ آشفته، بی نظم و نامنسجم آن‌ها می‌رسید درست همان عاملی است که امروز صفت برجسته و تضمین بقای آن‌ها دانسته می‌شود. بتهوون به جای قاعده‌های خشک و دگرگون‌ناشدنی (که معلوم نیست چرا یگانه شکل درست و طبیعی دانسته می‌شدند) شیوه‌ای از پیشبرد موومان و تنظیم موومان‌ها در یک اثر را به کار گرفت که می‌توان آن را اندیش‌مندانه نامید. 
چنددهه پس از مرگ بتهوون، در میانه‌ی سده‌ی نوزدهم، بسیاری از گروه‌های کوارتت این کوارتت‌ها را اجرا کردند. نوآوری‌های واپسین کوارتت‌ها به شکل‌های گوناگون در آثار بزرگ‌ترین آهنگ‌سازان بعدی تکرار شدند و به‌تدریج ذهن موسیقایی شنوندگان فرهیخته با آن‌چه پیش‌تر صداهای نامطبوع، دیسونانت و «چینی» خوانده شده بود آشنا شد. 
ص120


🎼 آواز زمین (هشت جستار در تاریخ موسیقی)/ #بابک_احمدی/ #نشر_مرکز/ 328صفحه رقعی/ چاپ اول1397/ 35900تومان

@klidar
پی‌نوشت: 
1. کاش همراه کتاب، سی‌دی موسیقی‌های برگزیده بابک احمدی هم ارائه می‌شد.
2. چند بخش جذاب دیگر از این کتاب را در روزهای آینده در همین کانال خواهید خواند.👍
3. از بابک احمدی قبلا کتاب دیگری هم درباره موسیقی با عنوان «موسیقی شناسی، فرهنگ تحلیلی مفاهیم» منتشر شده است.
4. کوارتت ایتالیانو از بتهوون را اینجا بشنوید.دیدگاه های شما