تو به اصفهان باز خواهی گشت/ مصطفی انصافی

27 خرداد 1397


"تو به اصفهان بازخواهی گشت" اولین اثر مصطفی انصافی، نویسنده و روزنامه‌نگار متولد 1366  هست. کلیت کتاب روایت‌کننده بخشی از تاریخ ایرانه که خیلی کم راجع بهش شنیدیم. راجع به جنگ جهانی دوم، حمله آلمان به لهستان و مهاجرت اجباری هزاران زن و بچه لهستانی به روسیه و بعد کوچ بیشتر اونا به ایران.

کتاب در ابتدا راوی داستان استادی به نام "شمیم" از دانشگاه تهران هست که مانده سر دوراهی بودن یا مهاجرت. استادی جسور که از فضای کاری و محیط اطرافش ناراضیه. در گیرودار همین مسئله، در روزهایی که مردم درگیر انتخابات سال هشتاد و هشت هستن، با دختری به نام "الیزا" آشنا می‌شه که در جلسه اول آشنایی خودش رو دختری لهستانی معرفی می‌کنه که برای اتمام پایان‌نامه اش به ایران آمده و از شمیم مشاوره می‌خواد. اما در جلسه دوم الیزا می‌گه پایان‌نامه فقط یه بهانه بوده و برای فهمیدن سرنوشت مادرش "آدریانا"، (عشق کودکی شمیم) و پیدا کردن مادربزرگش "باربارا" به ایران آمده. 

با باز شدن پای باربارا به داستان، با لهستانی های مهاجر قدم به قدم جلو می‌ریم. ورود لهستانی به ایران از بندر انزلی، کودتای سال 1332، انقلاب 1357 و حالا در زمان حال، انتخابات 1388. البته داستان توی هر فصل به یک تاریخ و موقعیت جغرافیایی می‌ره اما آقای انصافی خوب تونستن این ماجراها رو به موازات هم پیش ببرن و جوری نیست که خواننده با خوندنش گیج بشه یا داستان از دستش در بره. 

طبق خبری که در تاریخ 3 بهمن 1396 سایت خبرگزاری مهر منتشر کرده قراردادی بین مصطفی انصافی و نشر ایتالیایی «ادیزیونی ای‌او» منعقد شده که این کتاب توسط «جاکومو لونگی» به ایتالیایی ترجمه بشه. (yon.ir/ujH0D)


چند سطر کتاب

الیزا پرسید «همسرتون چرا رفت؟»
شمیم خودش هم نمی‌دانست. خوب نیست بگوید نمی‌داند. مگر می‌شود زن آدم ول کند برود خارج و شوهرش، آدمی که بیست سال باهاش زندگی کرده، نداند زنش چرا رفته، نفهمد چرا رفته؟
فرشته گفت «من دیگر دور ایران‌ رو خط کشیدم.» شمیم گفت: «اون وقت رو کجا حساب باز کردی؟» فرشته گفت: «هر جا جز این‌جا... تو این مملکت هیچ کاری نمی‌شه کرد.» شمیم گفت «شما می‌خوای تشریف ببری فرنگ چه‌کار کنی؟ کجا رو فتح کنی؟ یعنی این هفتاد و پنج میلیون نفر هیچ‌کاری نمی‌کنند و...» فرشته پرید وسط حرفش؛ «ایرانی‌ها شبیه سوسک شدند. تو هر شرایطی زندگی می‌کنند. سرما، گرما، نم، توالت... من نمی‌خوام سوسک بشم!»


 تو به اصفهان باز خواهی گشت/ مصطفی انصافی/ #نشر_چشمه /  276 صفحه/ قطع رقعی/ قیمت: 23هزارتومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده

@KLIDARدیدگاه های شما