اتاق عروس 🔺 والنتین کراسناگوروف

17 آذر 1397


#کتاب_امروز:

📗 #اتاق_عروس
🔺 #والنتین_کراسناگوروف
📚 @klidar

✍️کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی:
والنتین کراسناگوروف، یکی از نمایشنامه‌نویسان معروف و مدرن روسیه است که در ژانرهای مختلفی می‌نویسد. نمایشنامه‌های وی به سی زبان دنیا ترجمه شده‌اند. 
کتاب حاضر، شامل دو نمایشنامه از این نویسنده است که با محوریت زنان نوشته شده.
نمایشنامه‌ی اول با نام "اتاق عروس" در یک اتاق انتظار در تالار عروسی اتفاق می‌افتد. نادیا به همراه مادرش برای مراسم عقد به سالن عروسی آمده‌اند. بقیه همراهان و مهمانان نیز کم‌کم از راه می‌رسند، اما از داماد خبری نیست. در این بین زنانی که در اتاق عروس حضور دارند، هرکدام به نحوی سعی دارند نادیا را از ازدواج منصرف کنند.

در این نمایشنامه شانزده شخصیت به کار رفته است که هرکدام سن و سال و دیدگاه مختلفی دارند. نادیا به عشق واقعی معتقد است، ورا، خواهر نادیا چند بار ازدواج کرده و جدا شده، و اعتقاد چندانی به پای‌بندی در ازدواج ندارد. لنا، هنوز هجده سال تمام ندارد و می‌خواهد هرچه زودتر با عشق خود ازدواج کند، لاریسا، زنی که هرگز ازدواج نکرده و در زمینه ازدواج کارهای پژوهشی انجام می‌دهد...

راستش می‌خواستم گیر بدم به داستان، اما هرچی ماجرا پیش می‌ره، با ورود شخصیت‌های جدید، ماجرا پیچیده‌تر میشه و حضور قشرهای مختلف و زاویه دید مختلف، قضاوت رو سخت می‌کنه.  گاهی ماجرا بحرانی می‌شه و باید جوری ماجرا حل بشه و گاهی موقعیت‌های خنده‌دار... و بعضی وقتا هم اصلا معلوم نیست کی به کیه! 


◀️ #چند_سطر_کتاب 

مهمان دوم: ماجرا کلا خیلی مبهمه. من شنیده بودم با گالکا از شرکت استروی ترست ازدواج کرده، ولی این عروسو نادیا صدا می‌کنن.
مهمان اول: خب داستان یه داستان معمولیه. دیروز گالیا، امروز نادیا.
مهمان دوم: خب شاید، شرایط مجبورش کرده؟
مهمان اول: چه شرایطی دیگه؟
مهمان دوم: خودتو می‌زنی به نفهمیدن. به عروس یه هدیه‌ی کوچیک داده. قبل از عروسی.
مهمان اول: اما تو ظاهرِ دختره معلوم نیست.
مهمان دوم: شاید، زوده هنوز.
مهمان اول: اما از این هدایا. ما چند وقت پیش داشتیم باشگاه رو با نیترولاک رنگ می‌کردیم، که زویکا یهو حالش به هم خورد. گذاشتیمش رو یه ژاکت، دکترو صدا کردیم، خودمون داشتیم رنگ می‌زدیم که دیدیم داره می‌گه «آهای دخترا بدبخت شدم، فقط نمی‌دونم از کیه، از میشکا یا از نیکلای.» بعد دکتر اومد، معلوم شد به خاطر نیترولاک بوده. مسموم شده بود.
ص43

🔰 اتاق عروس و سهم زن (دو نمایشنامه)/ نویسنده: والنتین کراسناگوروف / برگردان: #ماندانا_مجیدی / #نشر_بیدگل/ 138صفحه/شمارگان:500 / چاپ اول1397/ قیمت: 20هزارتومان

 Valentin Krasnogorov (born 1934)
 دیدگاه های شما