آخرین روز خانم بیکسبی/ جان دیوید اندرسون

23 اسفند 1397


توفر، برند و استیو سه پسر کلاس ششمی هستند که هرکدوم ویژگی‌های خودشون رو دارن. توفر ذهن خلاقی داره و می‌تونه کلی داستان و ماجرا از خودش دربیاره. استیو یه جورایی نابغه‌س و کلی چیز میز بلده. برند هم یک پسر معمولی با نمرات متوسطه و قلبی مهربون داره. درسته این سه نفر معلم‌های مدرسه رو دسته‌بندی کردن اما بهترین جایگاه متعلقه به خانم بیکسبی، معلم کلاس ششم که آرزوی بقیه ششمیاس شاگردش باشن. واقعا شانس آوردن که امسال شاگرد خانم بیکسبیِ باحال شدن مگه نه؟

اما کمی مونده به پایان سال، خانم بیکسبی به بچه‌ها اطلاع میده به خاطر بیماریش(نوعی سرطان) مجبوره مدرسه رو ترک کنه و برای یک ماه آخر سال، معلم جایگزین براشون میاد. کمی بعد این سه نفر متوجه می‌شن که خانم بیکسبی قراره به بیمارستانی در یک ایالت دیگه منتقل بشه. حالا این سه نفر نقشه‌ی ماموریتی ویژه رو کشیدن. اما این‌که این سه نفر با "نقشه‌ی شهر"، بشقاب کاغذی"، "پول خرد" و "زیرانداز" چه کاری می‌خوان انجام بدن که به خاطرش مدرسه رو پیچوندن، معلوم نیست!

اهمیت خانم بیکسبی برای این سه نفر خیلی بیشتر از این حرفاست. البته دوستی این سه نفر هم مهمه. دوستانی که شاید گاهی همدیگه رو درک نکنن، بعضی چیزا رو از هم مخفی کنن، اما در آخر با هم متحد هستند و توی سختی همو تنها نمی‌ذارن. (مثل وقتی که ربکا می‌خواست روی هر سه تاشون تف بندازه!!😬)

چند سطر کتاب

شش جور معلم در دنیا وجود دارد. این را می‌دانم، چون یک روزی که زنگ تفریح نرفتیم حیاط، این دسته‌بندی را انجام دادیم. اول از همه دسته‌ی «زامبی‌ها»: آن‌ها همان معلم‌هایی هستند که چندین قرن است معلم‌اند. از زمان ریاست جمهوری روزولت، منظورم روزولت اول است، همان که سبیل‌های پرپشت دارد و در فیلم موزه‌ها دیده‌ایم. معلم‌های زامبی با صدای یکنواختی زیرلب زمزمه می‌کنند و مجهز به تعداد زیادی کاربرگ هستند. همه‌ی این کاربرگ‌ها طوری طراحی شده‌اند که هرگونه خوشی از چرخه‌ی آموزش حذف شود؛ البته چون چندان خوشی هم در کار نیست، این کار خیلی طول نمی‌کشد. شاید زامبی‌ها مغز آدم را نخورند، اما درنهایت، کار چندانی هم برای پرورشش انجام نمی‌دهند.
ص11

📕آخرین روز خانم بیکسبی/ جان دیوید اندرسون/ مترجم: هدا نژادحسینیان/ نشر پرتقال/ 278 صفحه/ قیمت: 25هزارتومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: Ms. Bixby's Last Day
نویسنده:  John David Anderson

▫️t.me/klidar  ▫️instaklidar   ▫️klidar.irدیدگاه های شما