موآ/ منصور ضابطیان

26 اسفند 1397


نمی‌دونم منصور ضابطیان رو از برنامه‌های رادیوییش می‌شناسین یا سفر‌ها و سفرنامه‌هاش. اگه از سفرهای منحصربه‌فرد ضابطیان بی‌خبرین که در حق خودتون ظلم کردین. درسته این روزها با پیشرفت تکنولوژی، کافیه یه سرچ توی گوگل بزنین و از تاریخچه و فرهنگ و سنت مردم هر کشوری اطلاعات به‌دست بیارین، اما خوندن سفرنامه‌های ضابطیان با کامنت‌های شخصیش و عکس‌های قشنگش حال دیگه‌ای داره. آدم‌های زیادی رو دیدم اینور اونور که از سفرهای هزینه‌دار و اصطلاحا لاکچری‌شون می‌گن و می‌نویسن؛ در سفرنامه‌های ضابطیان خبری از فلان تور و رزرو بهمان هتل و به رخ کشیدن چهره‌ی مجلل شهرها نیست. یه روز تصمیم می‌گیرن که برن یه کشوری، خب کوله رو آماده می‌کنن و یک سفر کاملا دلبرانه و ماجراجویانه رو شروع می‌کنن!

سفرنامه‌ی جدیدِ منصور ضابطیان مربوط به کشور ویتنامه! کشوری که همه از جنگش می‌شناسنش یا به قول نویسنده نسل جوان‌تر از برند کفش و لباس از این کشور یاد می‌کنن. کمتر کسی از فرهنگ و هنر ویتنام می‌دونه و اینطور می‌شه که این کشورِ رازآلود می‌شه سوژه جدیدِ ضابطیان. غذاهای همه رنگ و همه طعم، گل‌ها، موتورهای فراوان و رنگ‌ها و رنگ‌ها...

و اسم کتاب. جناب ضابطیان با سرچی که زدن متوجه شدن سپتامبر و اکتبر کم‌بارانی‌ترین ماه‌های ویتنامه و این ماه‌ها رو برای سفر انتخاب می‌کنن، اما مثل این‌که قرار نبوده و نیست و نخواهد بود در ویتنام باران نباره. پس تقریبا کل روزهای سفر رو در باران سپری می‌کنن و اینطور می‌شه که اسم کتاب می‌شه «موآ». ویتنامی‌ها به باران می‌گن موآ !

چند سطر کتاب

برای آماده شدن غذا انتظار چندانی نمی‌کشم. غذایی که سفارش داده‌ام چیزی شبیه پن‌کیک است که با برنج درست کرده‌اند و گذاشته‌اندش روی برگ‌های سبزی شبیه برگ گلایل که آدم را یاد مجالس ختم می‌اندازد، اما بعدتر می‌فهمم که این برگ‌ها برگ خردل بوده‌اند. توی یک سبد بزرگ هم مقادیر زیادی کاهو و نعنا و ریحون و چند جور سبزی دیگر می‌آورند که باعث می‌شود به فضل‌الله خدابیامرزی بدهم (فضل‌الله باغبان باغ پدری‌ام در نزدیکی مشهد بود که خدابیامرز همیشه برای گاوهایش در همین ابعاد و اندازه علف می‌ریخت.)

ص31


موآ (سفرنامه و عکس‌های ویتنام)/ منصور ضابطیان/ نشر مثلث/ چاپ دوم 1397/ 176صفحه/ قیمت: 35هزارتومان


▫️t.me/klidar  ▫️instaklidarدیدگاه های شما