فرمان ششم یا یک روایت دست اول از سوم شخص مقتول

19 خرداد 1398


قبلا کتاب اول جناب انصافی رو «تو به اصفهان باز خواهی گشت» توی کانال تلگرام‌مون براتون معرفی کردیم. خب اولین رمان ایشون حسابی گل کرد و به ایتالیایی هم ترجمه شد. کتاب امروزمون، دومین رمان ایشون «فرمان ششم» هست. ژانر و موضوع این رمان کاملا با کتاب قبلی فرق می‌کنه. اما شباهت‌هایی هم با هم دارن که از تسلط نویسنده به تاریخ میاد. انصافی در این کتاب که به نظر مدرن میاد، باز هم به سراغ قسمتی از تاریخ رفته. 

«امیرعلی» شخصیت اول داستان، یه نویسنده جوانه که در ابتدای کتاب خودش راوی ماجراست، ولی بعد به سوم شخص نزول می‌کنه. امیرعلی آشفته‌ست و این آشفتگی با آمدن یکهویی «لیلا» به زندگی‌ش و قتل مرموزش شدت پیدا می‌کنه. اما قاتل کیه!!؟ خواننده همراه «امیرعلی» جست‌جویی رو شروع می‌کنه تا راز این قتل رو کشف کنه. 

داستان یه سیرنزولی داره، اما در جایی که فکرش رو نمی‌کنید میخکوبتون می‌کنه و دوباره اوج میگیره. در مورد قسمت تاریخی داستان هم که بالاتر گفتم مربوط می‌شه به «لیلا». «لیلا» یه شاعره و عاشق «میرزاده عشقی». همین موضوع باعث میشه انصافی خواننده رو به صحنه‌هایی از مشروطه ببره. 

غرنوشت: جشمه جان این چه قطعی هست که برای کتاب میزنی آخه؟ زیبایی خاصی که نداره! کاغذ هم بیشتر استفاده میشه و فضای خالی زیادی داره! حتی ریخت قفسه کتابخونه رو هم زشت میکنه! 

چند سطر کتاب

لیلا می‌گوید بهترین چیز دنیا این است که آدم، وقتی عرصه تنگ می‌شود، می‌تواند به مرگ پناه ببرد. می‌گوید مرگ تنها دره‌ای است که انسان می‌تواند به قعر آن «صعود» کند. وقتی دیوارهای زندگی هی به هم نزدیک‌تر می‌شوند، خیلی خوب است که آن انتها، آن‌جا که دیوارها دارند به هم می‌رسند و می‌خواهند استخوان‌های انسان را درر هم بشکنند و عصاره‌اش را بگیرند و تفاله‌اش را باقی بگذارند، انسان می‌تواند خودش را رها کند در دره‌ی مرگ، صعود کند به قعر دره تا اسطوره شود. می‌گوید تنها جایی که می‌شود برای رفتن به قعر، به جای واژه‌ی «سقوط» از «صعود»استفاده کرد همین جاست. ص 10

فرمان ششم یا یک روایت دست اول از سوم شخص مقتول/ نویسنده: مصطفی انصافی/ نشر چشمه/ چاپ اول زمستان 1397/ 140 صفحه/ قیمت: 20 هزار تومان


▫️t.me/klidar  ▫️instaklidar دیدگاه های شما