طرز تهیه خوراک فرشته

22 خرداد 1398دوباره یک مجموعه داستان ایرانی دارم براتون. طرز تهیه‌ی خوراک فرشته، یک مجموعه با ده داستان کوتاه است که اولین کار پویا منشی زاده محسوب می‌شود. در این مجموعه، داستان‌های "یک تکه کاج" جزو برگزیدگان سومین جایزه ادبی بهرام صادقی و "پل معلق" برنده جایزه داستان نویسی صادق هدایت در سال 95 شده‌اند.

این نویسنده جوان و خلاق، داستان‌هایی با تم دوست داشتن را به رشته تحریر در آورده است که در نگاه اول شباهت چندانی با داستان‌های عاشقانه ندارند. شخصیت‌ها، با کارهای متفاوتی دوست داشتن خود را به نمایش می‌گذارند. مثلا در داستان "بر عرشه" راوی دختری را از بیمارستان می‌دزدد و در پی تدارک مراسم عروسی است، اما دختر مورد نظر تنها خاطره‌ای دور است و دیگر توانی برای همراهی با راوی ندارد.
یکی دیگر از داستان‌های دوست داشتنی این مجموعه، "یک دانه‌ی سیب" است. دخترکی عاشق نهال کوچک سیب داخل اتاقش... نهال سیبی که سال‌ها مثل عشق ذره‌ذره قد می‌کشد اما....
گاهی هم مثل "همه‌ی کت‌های آقای شریفی" جنبه‌ای دیگر از دوستی و دوست داشتن را به نمایش می‌گذارد.

◀️ #چند_سطر_کتاب
ساعت ملاقات است و همه جا پر از آدم‌ها و صداهاشان. آدم‌های نشسته روی صندلی‌های پلاستیکی زردانگار منتظرترند و غم و خستگی بیشتری توی چهره‌هاشان پیداست. صیقل سنگ‌های کف و دیوار راهرو نور آفتاب را روی آدم‌ها پخش می‌کند. جلو در خروجی، پتو را رویت می‌کشم و دورت را خوب می‌پوشانم. وقتی تو را آوردند اینجا پاییز بود و حالا زمستان است. گرچه گفتن ندارد و ـ من که می‌دانم ـ خواب نیستی و همه چیز را می‌شنوی و حس می‌کنی.
ازدر که بیرون می‌رویم، سعید را می‌بینم که آن طرف حیاط بیمارستان کنار آمبولانس پدرش ایستاده و تا ما را می‌بیند، می‌پرد در عقب را باز می‌کند، برانکار آمبولانس را بیرون می‌آورد و زمین می‌گذارد و پایه‌هایش را بالا می‌کشد.
«سلام سعید.»
«سلام آقادوماد.بپر عروس خانوم رو بذاریم رو این یکی تخت روان.»
عاشق کلمات سعیدم. «برانکار» برای مریض‌هاست. دو طرف ملحفه‌ی زیرت را می‌گیریم و یک، دو، سه می‌گذاریمت روی تخت روان آمبولانس. چرا اینقدر سبک شده‌ای عشق من؟ سعید یک کاغذ م‌یدهد دستم که رویش نوشته شده «برگه‌ی ترخیص».
«من نگهبان رو سرگرم می‌کنم. از دور به‌اش این رو نشون بده. بعیده بخواد از نزدیک چک کنه. از دور هم چشمش انقدر خوب نمی‌بینه که این رو تشخیص بده.»
با انگشت جای مهر پزشک را نشان می‌دهد که به جایش مهر «صدآفرین» زده.
ص 16

📘طرز تهیه خوراک فرشته /نویسنده: پویا منشی زاده/ #نشر_چشمه/ 77 صفحه/ قیمت: 13 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنیدیدگاه های شما