عشق کافی نیست

28 خرداد 1398


اگر اهل کتاب‌های روانشناسی هستید، خبر دارین که مدتیه کتاب‌های خوبِ زیادی وارد بازار کتاب شدن و از اون حالت کلیشه‌ای و خیال‌بافی در اومدن. امروز یکی از این کتاب‌ها به اسم «عشق کافی نیست» از مارک منسن رو براتون معرفی میکنم که به تازگی توسط نشر میلکان منتشر شده. کتاب قبلی این نویسنده رو هم با نام «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها» توی همین کانال معرفی کرده بودیم. 

اگر میخواین با نویسنده آشنا بشین، ایشون بلاگر و نویسنده‌ی کتاب‌های خودیاریند. بهتره بگم مارک منسن باحال‌ترین نویسنده دنیاست. لحن خودمونی نویسنده، قلم شیرینش و صحبت از واقعیت‌های زندگی نه رویا و خیال، همه و همه باعث میشه شما کتاب‌هاش رو با علاقه بخونید. البته بگم که اصلا اعصاب نداره😬. 

توی این کتاب منسن برای هر موضوعی، حرفی واسه گفتن داره: خودشناسی، عشق، خودسازی، ازدواج، پیشرفت در زندگی، مهارت‌های مهم و لازم زندگی و... اما هدف تمام موضوعات داشتن یک زندگی بهتره. مقالات کوتاه و مفید نوشته شدن و نویسنده در کنار ریشه‌یابی مشکلات راهکارهای عملی خوبی داده. 

📌راستی این کتاب با کتاب «عشق هرگز کافی نیست» فرق داره! اون نوشته‌ی آرون تی‌بکه و کلا هم موضوعات کتابا متفاوتن.
📌میلکان جان، خواهش میکنم پاورقی‌ها رو نبر آخر کتاب🤕.

چند سطر کتاب

وقتی اتفاق وحشتناکی روی می‌دهد، واکنش طیبیعی‌مان این است که می‌پرسیم: «چرا من؟ مگه چی‌کار کردم که مستحق چنین اتفاقی‌ام؟» به طور کلی، هر قدر جوان‌تر باشیم، یا هرچه تجربه‌ی بدتری داشته باشیم، طبیعتاً بیش‌تر خودمان را به خاطر دردی که داریم سرزنش می‌کنیم. احساس می‌کنیم مشکلی ذاتی باعث گیرافتادن ما در چنین وضعیتی شده است. مهمترین قدم برای تعبیر معنای دردمان، درک این نکته است که درد ربطی به استحقاق ندارد. دردْ بازی با مجموع صفر نیست. اگر فردی به ما آسیبی برساند، آسیب‌رساندنِ متقابل دردی را دوا نمی‌کند. 

در حقیقت، درد عکس این است. درد مسری است. مثل ویروس است. هرچه بیش‌تر آسیب ببینیم، تمایل بیشتری برای آسیب بیش‌تر به خودمان و آسیب بیش‌تر به دیگران پیدا می‌کنیم. از کوتاهی‌هایی که خودمان متوجه‌شان می‌شویم، برای توجیه رفتارهای مخربِ بیش‌تری در قبال خود و اطرافیان‌مان استفاده می‌کنیم.
ص 35
 
عشق کافی نیست/ مارک منسن/ مترجم: سیمین محمدی/  نشر میلکان/ چاپ اول 1398/ 224 صفحه/ قیمت: 35هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: Love is Not Enough 
نویسنده: #mark_manson

 t.me/klidar  ▫️instaklidarدیدگاه های شما