تقویم کلیدر 29 خرداد 1398

29 خرداد 1398


چهار‌شنبه 29 خرداد 1398
19 ژوئن 2019

توبیاس وولف (Tobias Wolff) (زاده 19 ژوئن 1945) نویسنده آمریکایی است. وولف بیشتر به خاطر مجموعه داستان‌‌های کوتاه‌اش شهرت دارد. مشهورترین اثر وی «زندگی این پسر»، داستان دوران کودکی نویسنده است. در سال 1993 فیلمی بر پایه این کتاب ساخته شد. از آثار ترجمه‌ شده او به فارسی می‌توان به «در ارتش فرعون»، «شب مورد نظر»، «گداها همیشه با ما هستند»، «انجیل سفید» و «مدرسه قدیم» اشاره کرد. 

 

بلز پاسکال (Blaise Pascal)‏ (زادهٔ ۱۹ ژوئن ۱۶۲۳ - درگذشتهٔ ۱۹ اگوست ۱۶۶۲) ریاضی‌دان، فیزیک‌دان و فیلسوف فرانسوی بود که یکی از بزرگترین نوابغ جهان به‌شمار می‌آید. به افتخار ابداعات علمی وی، نام «پاسکال» به واحد فشارSI، به زبان‌برنامه‌نویسی و قانون پاسکال و همچنین به مثلث پاسکال و شروط پاسکال داده شد. پاسکال، به‌دنبال تجربهٔ یک وضعیت عرفان در ۱۶۵۴، کارهای علمی خود را رها کرد و باقیِ عمر خود را وقفِ فلسفه و الهیات کرد. کتاب «تاملات» او اثری ناتمام، درباره دین و اخلاق است. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان «سعادت بشری» با ترجمه مرضیه خسروی را نام برد. 

 

پاتریشا رایتسون (Patricia Wrightson) (زاده ۱۹ ژوئن ۱۹۲۱ - درگذشته ۱۵ مارس ۲۰۱۰ ) نویسنده ادبیات کودکان استرالیایی بود. وی در سال 1988 برنده‌ جایزه‌‌ی هانس کریستین اندرسن شد. «نارگان و ستارگان»، «پایین به سوی زمین» و «میدان مسابقه مال من است» از آثار وی هستند. هر سه این کتاب‌ها در ایران منتشر شده‌اند. 

 

واسیل بیکوف (Vasil Bykaŭ) (زاده 19 ژوئن 1924 ـ درگذشته 22 ژوئن 2003) نویسنده اهل بلاروس بود. مشهورترین اثر وی «سوتنیکوف» نام دارد. این کتاب در ایران با عنوان «عروج» توسط نشر دنیای نو منتشر شده است. در سال 1977 فیلمی از روی این کتاب ساخته شده است. 

 

t.me/klidar

 دیدگاه های شما