تقویم کلیدر شنبه 1 تیر 1398

01 تیر 1398


شنبه 1 تیر 1398
22 ژوئن 2019

جشن اول تابستان جشنی است در نخستین روز فصل تابستان که خورشید به بالاترین جایگاه خود می‌رسد. برگزاری جشن اول تابستان با نام «آب‌پاشونک» هنوز در بسیاری نواحی ایران همراه با گردهمایی و مراسم آب‌پاشی و آبریزگان در صحرا برگزار می‌شود. در فراهان و نواحی مرکزی ایران کماکان نام «اول تُوِّستونی» (اول تابستانی) برای این جشن کهن رواج دارد. در برخی نواحی خراسان و افغانستان این هنگام را «گوجه عروس» یا «گُل عروس» می‌نامند و به نوعروسان میوه‌های نورسیده، آرد و نبات هدیه می‌دهند./ فرهنگنامه ایران

 

مصطفی رحماندوست (زاده ۱ تیر ۱۳۲۹) شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودکان و نوجوانان است. از این نویسنده و شاعر ایرانی، تاکنون آثار بسیاری به صورت مجموعه شعر، تألیف و ترجمه داستان‌های کودکان و نوجوانان در ایران و جهان منتشر شده‌است. او همچنین با انتشار برخی از آثارش تحت عنوان "عمومصطفی" در آمریکا، امکان مطالعه، گوش دادن و خریدن کتاب‌هایش را برای کودکان ایرانی خارج از کشور مهیا ساخته ‌است.

 

شکوه قاسم‌نیا (زاده 1 تیر 1334) شاعر و نویسنده اهل ایران است. قاسم‌نیا یکی از نویسندگان مطرح در حوزۀ ادبیات کودکان و نوجوانان است و تاکنون نزدیک به ۴۰۰ ترانه و داستان برای کودکان سروده است. «هلی فسقلی در سرزمین غول‌ها» نیز موفق به دریافت جایزه کتاب سال کودک و نوجوان در بخش داستان کودک شد. اولین رمان وی با عنوان «کاش یکی قصه‌اش را می‌گفت» در سال ۱۳۹۶ منتشر و موفق به دریافت دو جایزه شد.

 

دن براون (Dan Brown) (زاده ۲۲ ژوئن ۱۹۶۴) نویسنده آمریکایی است که برای کتاب جنجالی و پرفروش «رمز داوینچی» در سال ۲۰۰۳ میلادی به شهرت زیادی در سراسر جهان رسید. این کتاب توسط چند مترجم به فارسی برگردانده شده‌است. «رمز داوینچی»، «راز داوینچی» و «کد داوینچی» هر سه برای ترجمه عنوان کتاب به کار رفته‌اند. از دیگر آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان «دوزخ»، «منشا»، «نماد گمشده»، «فرشتگان و شیاطین» و «نقطه فریب» را نام برد. تاکنون براساس چندین کتاب وی فیلم ساخته شده است.

 

اریش ماریا رمارک (Erich Maria Remarque) (زادهٔ ۲۲ ژوئن ۱۸۹۸ - درگذشتهٔ ۲۵ سپتامبر ۱۹۷۰) نویسنده آلمانی بود که به خاطر رمان ضد جنگِ «در جبهه غرب خبری نیست» به شهرت رسید. این کتاب با عنوان «در غرب خبری نیست» توسط نشر امیر کبیر و نشر ناهید منتشر شده است. از دیگر آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «وقتی برای زندگی و وقتی برای مرگ»، «شب لیسبون» و «از عشق با من حرف بزن» اشاره کرد. 

 

اچ رایدر هگرد (H. Rider Haggard) (زاده ۲۲ ژوئن ۱۸۵۶ – درگذشته ۱۴ می ۱۹۲۵) نویسنده بریتانیایی بود. هگرد رمان «معادن شاه سلیمان» (گنج‌های حضرت سلیمان) را در سال ۱۸۸۵ منتشر کرد که به شدت تحت تأثیر تجربیات زندگی خودش در مستعمرات آفریقا بود. این کتاب در ایران توسط نشر پارسه منتشر شده است. در سال 2004 فیلمی براساس همین کتاب ساخته شد. 

 

کتاویا باتلر (اکتاویا اِستِل باتلر) (Octavia Estelle Butler) (زاده ۲۲ ژوئن ۱۹۴۷ - درگذشته ۲۴ فوریه ۲۰۰۶) نویسنده علمی_تخیلی آمریکایی آفریقایی‌تبار بود. . وی برای آثارش برنده جایزه نبولا و جایزه هوگو شده و در سال 1995 به عنوان نخستین نویسنده علمی – تخیلی که جایزه مک آرتور را از آن خود کرد، نام خود را در تاریخ ثبت کرد. «خیالی از خیال من» و سه‌گانه «بیگانه زایی» از آثار اوست. 

@KLIDARدیدگاه های شما