تقویم کلیدر یک‌شنبه 2 تیر 1398

02 تیر 1398


یک‌شنبه 2 تیر 1398
23 ژوئن 2019

 

صمد بهرنگی (زاده ۲ تیر ۱۳۱۸ - درگذشته ۹ شهریور ۱۳۴۷) منتقد اجتماعی، مترجم، داستان‌نویس، و محقق در زمینه فولکلور آذربایجانی بود. مشهورترین اثر بهرنگی کتاب «ماهی سیاه کوچولو» است که اولین بار در سال ۱۳۴۷ با تصویرگری فرشید مثقالی منتشر شد. این کتاب تاکنون به بسیاری از زبان‌های جهان ترجمه شده ‌است. از دیگر آثار وی می‌توان به «اولدوز و عروسک سخنگو»، «اولدوز و کلاغ‌ها»، «24 ساعت در خواب و بیداری» و «پسرک لبوفروش» اشاره کرد. 

 

آنا آخماتووا (Anna Akhmatova) (زاده 23 ژوئن 1889 - درگذشته 5 مارس 1966) شاعر و نویسنده روسی بود. بن‌مایه‌های اشعار وی را گذر زمان، خاطرات و یادبودهای گذشته، سرنوشت زن هنرمند و دشواری‌ها و تلخی‌های زیستن و نوشتن در زیر سایه استالینیسم تشکیل می‌دهد. کتاب‌های «شاه خاکستری چشم»، «خاطره‌ای در درونم است!» و «سایه‌ای میان شما» از آثار ترجمه شده وی به فارسی هستند. 

 

ریچارد باخ (ریچارد دیوید باخ) (Richard David Bach) (زاده 23 ژوئن 1936) خلبان و نویسندهٔ آمریکایی است. مشهورترین اثر وی داستان «جاناتان مرغ دریایی» است که در ایران با نام «آذرپاد» هم ترجمه شده است. در سال 1973 فیلمی بر پایه این داستان ساخته شد. از آثار منتشر شده وی در ایران می‌توان به کتاب‌های «پندار»، «یگانه»، «ترس مرد فرزانه»، «هدیه پرواز» و «فراسوی ذهنم» اشاره کرد. 

 

رفیق شامی (با نام اصلی سهیل فاضل) (Rafik Schami) (زاده ۲۳ ژوئن ۱۹۴۶) نویسنده، داستان‌گو و منتقد سوری-آلمانی است. وی در سال ۲۰۱۱ آخرین کتاب خود را با نام «زنی که همسرش را در بازار کهنه‌فروشان فروخت» منتشر کرد. او در این کتاب، داستان دوران کودکی خود را بازگو کرده‌است. تاکنون کتاب‌های «قصه‌گوی شب»، «بره‌ای در پوست گرگ» و «آن روز فراخواهد رسید» به فارسی ترجمه شده است.

@KLIDARدیدگاه های شما