تقویم کلیدر دوشنبه 3 تیر 1398

03 تیر 1398


دو‌شنبه 3 تیر 1398
24 ژوئن 2019

 

آمبروز بیرس (Ambrose Bierce) (زادهٔ ۲۴ ژوئن ۱۸۴۲ - درگذشته ۱۹۱۴) روزنامه‌نگار، نویسنده، ویراستار و داستان‌نویس آمریکایی بود. بیشتر شهرت او به دلیل نگارش کتاب «فرهنگ شیطان» است. این کتاب در ایران به زبان فارسی یک بار از سوی نشر فرهنگ معاصر و با ترجمه‌ی رضی هیرمندی به نام «فرهنگ شیطان» و یک بار هم با نام «دایره‌المعارف شیطان» و با ترجمه مهشید میرمعزی توسط نشر مروارید به چاپ‌رسیده‌ است. 
نمونه‌ای از معنای واژگانی «فرهنگ شیطان» بیرس👇:
▫️بی‌دین: در نیویورک به کسی می‌گویند که به دین مسیح معتقد نیست و در قسطنطنیه به کسی که به دین مسیح معتقد است.
▫️تبعیدی: آنکه با اقامت در خارج به وطن خود خدمت می‌کند و سفیر هم نیست.
▫️دیکتاتور: رئیس یک جامعه که وبای استبداد را به طاعون هرج و مرج ترجیح می‌دهد.
▫️متعصب: کسی که با شدت و شور به عقیده‌ای دل بسته است که شما آن را نمی‌پسندید.
▫️معذرت: گذاشتن بنای توهین بعدی.
▫️ ادراک: خیلی دیر به حماقت خود پی‌بردن.
▫️تولد: اولین و هولناک‌ترین بدبیاری.

 

آنیتا دسای (Anita Desai) (زادهٔ ۲۴ ژوئن ۱۹۳۷) نویسنده و استاد دانشگاه MIT اهل هند است. وی تاکنون سه بار نامزد دریافت جایزه‌ی بوکر برای کتاب «آتش در کوهستان» بوده اما موفق به دریافت آن نشده است. این کتاب توسط نشر افراز در ایران منتشر شده است. از دیگر آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «هنر ناپیدایی»، «در حبس» و «رانده و مانده» اشاره کرد. 

 

ارنستو ساباتو (Ernesto Sabato) (زاده ۲۴ ژوئن ۱۹۱۱ - درگذشته ۳۰ آوریل ۲۰۱۱) نویسنده و رمان‌نویس برجستهٔ آرژانتینی ایتالیایی تبار بود. «تونل» معروف‌ترین اثر وی در سال ۱۹۴۸ منتشر شد و تحسین منتقدان را برانگیخت. نشر نیلوفر این کتاب را با ترجمه مصطفی مفیدی منتشر کرده است. از او آثار دیگری چون «قهرمانان و گورها» و «فرشته ظلمت» در ایران منتشر شده است.

 

ژولیا کریستوا (Julia Kristeva) (زاده ۲۴ ژوئن ۱۹۴۱) فیلسوف، منتقد ادبی، روانکاو، فمینیست و رمان‌نویس بلغاری-فرانسوی است. «علیه افسردگی ملی»، «فردیت اشتراکی»، «در آغاز عشق بود»، «ملت‌هایی بدون ملی‌گرایی» و «هانا آرنت؛ زندگی روایت است» از جمله آثاری است که از ژولیا کریستوا به فارسی برگردان شده است.

@KLIDARدیدگاه های شما