گند زدن بس است

12 تیر 1398


خب فکر کنم جناب «گری جان بیشاپ» معرف حضورتون هست. کتاب قبلیش با عنوان اصلی «Unfu*k Yourself» هیاهویی به پا کرد. البته توی ایران هم  این عنوان کم حاشیه نداشت، که در آخر با ترجمه‌ی «خودت را تباه نکن» و «خودت را به فنا نده» منتشر شد. راستش لحن این نویسنده خیلی شبیه «#مارک_منسن»، نویسنده‌ی از این دست کتاب‌های روانشناسی، هستش. اما تسلط گری جان بیشاپ به فلسفه در کتاب‌هاش کاملا مشخصه و همین تفاوته بین این دو نفره.

و اما «گند زدن بس است». این کتاب اونور آب تازه از تنور در اومده و خدا رو شاکرم که نهایتا تا آخر همین امسال شش تا انتشارات دیگه با عنوان ‌های مختلف منتشرش می‌کنن!! 
سوالی اول کتاب از بیشاب شده: "یک بار یکی از من پرسید: «چه چیزی در هسته‌ی وجودی هر انسانی وجود دارد؟»" به نظرتون جواب بیشاپ چیه؟ فقط یک کلمه «مزخرف». به عقیده‌ی بیشاپ همین مزخرف زندگی ما رو کن‌فیکون می‌کنه. بدگمانمون می‌کنه، محدودمون می‌کنه و در نهایت از زمین و زمان ناراضی‌مون می‌کنه.
اینکه چطور این مزخرف رو ریشه‌کن کنید بیشاپ براتون یه برنامه عملی داره. در این کتاب مزخرف رو کشف می‌کنید و تغییرش می‌دین. دست کم نگرید این مزخرف زندگیتون رو نابود می‌کنه...

چند سطر کتاب

در حال حاضر در سیاره‌ای هستید که میلیون‌ها گونه از حیوانات در آن سکونت دارند؛ سیاره‌ای از اقیانوس‌ها، آتشفشان‌هاس پرفوران، آبشارها و صحراهای روان پوشیده شده است. در جهانی بی‌انتها با ستاره‌ها، خورشید و منظومه‌ی خورشیدی می‌چرخید که به طرزی باورنکردنی فراتر از هر چیزی که تصور کوچک و محدودتان بتواند درک کند، امتداد دارد. با این حال شما با چنین موضوعاتی تباه شده‌اید: شغل‌تان بد است یا بیش‌تر از چیزی که می‌خواهید بر دوشتان است، دماغ‌تان بزرگ‌تر از دماغ دوست‌تان است، یا گوشی‌تان سه مدل قدیمی‌تر از هر کس دیگری است. 

این چیزی است که زندگی‌تان به آن تبدیل شده است: نوعی رقابت، تعقیب کردن عشق، تحسین، یا چیزهای دیگر. شما این معجزه، یعنی زندگی‌تان را با تارهایی معمولی از تعبیرهای جزئی و سطحی از معنای زنده ماندن، پوشانده‌اید. بعد برای‌تان سوال است که چرا شاد، راضی، یا کامیاب نیستید! منظورم این است که جوابش درست جلوی چشم‌تان است!
درخواستم از شما این نیست که شکرگزار باشید؛ نه آقا، آن شکرگزاری تا حد مرگ انجام شده است. درخواستم این است که بررسی کنید، تا از چیزی کمی بزرگ‌تر از مثلا ناف و هزاران دغدغه‌ی ناچیزتان آگاهی پیدا کنید./ ص45

گند زدن بس است/ گری جان بیشاپ/ مترجم: شبنم اسماعیلی/ نشرمیلکان/ چاپ اول 1398/ 144 صفحه/ قیمت: 28هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: Stop Doing That Sh*t 
نویسنده: Gary John Bishop

t.me/klidarدیدگاه های شما