اوضاع خیلی خراب است

23 تیر 1398اوضاع واقعا خراب است!! تا یکی یک کتابش گل می‌کنه دیگه تا هزارتا کتاب ازش ترجمه نکنن ول کن نیستن. حتی دیده شده به قولی طرف اِن تا کتاب داره اما تو ایران ازش اِن به علاوه ده تا کتاب ترجمه شده.
درسته مردم حق دارن دسترسی به کتاب‌های تازه داشته باشن اما بینش دوتا نویسنده دیگه هم معرفی کنید دیگه! ول نکن‌ترینیم ها!

این یکی کتاب رو دیگه اصلا معرفی نمی‌کنم. یه کتابه مثل بقیه کتاب‌هاش!  می‌تونید مثل کتاب طنز برای تغییر روحیه بخونید و خلاص. اما خب اگه خیلی اصرار دارید معرفی اینستاگرام نشر میلکان از این کتاب رو بخونید:

«در کتاب «اوضاع خیلی خراب است» منسن نگاهش را به‌سمت فجایع بی‌شماری برگردانده که در جهان‌مان رخ می‌دهد. او با بهره‌گیری از انبوه تحقیقات روان‌شناختی در این حوزه‌ها به‌علاوه‌ی خِرَد ابدیِ فیلسوفانی چون افلاطون و نیچه ، به کالبدشکافیِ دین و سیاست می‌پردازد، به رابطه‌ی ما با ثروت و سرگرمی و اینترنت نگاهی می‌اندازد، و نشان می‌دهد چگونه مقدار بیش‌ازاندازه‌ی یک چیزِ خوب می‌تواند روانِ ما را زنده‌زنده ببلعد.

او با ترکیبِ آشنای دانشوری و شوخ‌طبعی‌اش یقه‌ی ما را می‌گیرد و وادارمان می‌کند با خودمان صادق‌تر باشیم و به‌ روش‌های تازه‌ای که تاکنون حتی فکرش را هم نکرده‌ بودیم، با جهان ارتباط برقرار کنیم. او تعاریف‌مان از ایمان ، شادی ، آزادی و حتی امید را آشکارا نقض می‌کند. یکی از بی‌نظیرترین نویسندگان مدرنْ کتاب دیگری آماده کرده که تا سال‌های سال نقل محافل خواهد بود.»

📌 حالا ناشر کلی تعریف کرد از کتابش اما بگم که وقتی کتابای مارک منسن رو می‌خونید قشنگ می‌فهمید مرفه بی‌درد جهان اولیه!!😁😁 چرا؟ چون از چیزایی حرف می‌زنه که برای اون بدیهیه اما برای ما هنوز مشکل حساب می‌شه. می‌گید نه، چند سطر از این کتاب رو با هم بخونیم:

چند سطر کتاب 
در بیشتر تاریخ انسانی، انسان‌ها بی‌رحم، خرافاتی و بی‌سواد بوده‌اند. مردم قرون وسطا گربه‌ها را برای تفریح شکنجه می‌دادند. آن‌ها به همراه فرزندانشان به میدان شهر می‌رفتند تا بریدن بیضه‌های سارق محلی را تماشا کنند. مردمْ عوضی‌هایی سادیسمی و تحریک‌پذیر بودند. در بیشترِ تاریخ، جهان جای خوبی برای زندگی کردن نبوده؛ بیشتر به این دلیل که ذهن عاطفیِ افرادْ کنترل را در دست داشته و فرض کلاسیکْ معمولا تنها چیزی بوده که بین تمدن و هرج و مرج کامل قرار داشته است.
اما یکهو در چند صد سال گذشته اتفاقی افتاد. قطارها و ماشین‌ها ساخته شدند و سیستم حرارت مرکزی و سایر چیزها اختراع شد. رفاه اتقصادی از محرک‌های انسان پیشی گرفت. مردم دیگر نگران نبودند که آیا چیزی برای خوردن دارند یا این‌که نکند به خاطر توهین به پادشاه کشته شوند. زندگی راحت‌تر و آسان‌تر شد. مردم دیگر وقت آزادتری داشتند و می‌توانستند بنشینند و درباره‌ی انواع مسائل وجودی، که قبلا هرگز به آنها توجه نکرده بودند، فکر کنند و نگران‌شان باشند.
ص 44

📙اوضاع خیلی خراب است! کتابی درباره امید / مارک منسن / مترجم: سمانه پرهیزکاری / نشر میلکان/ 232 صفحه/ 35 هزار تومان
📚@klidar

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: Everything Is F*cked: A Book About Hope
نویسنده: #Mark_Mansonدیدگاه های شما