گله ی گرگ

12 مرداد 1398


 

قبل از اینکه کتاب رو معرفی کنم، لازمه یه کوچولو نویسنده رو معرفی کنم. چون قطعا اسم مسی و رونالدو و غیره رو زیاد شنیدید، اما احتمالا نمی‌دونید ابی وامبک کیه. البته خودمم نمی‌دونستم. چرا؟ چون تو دنیای ورزش، مردان در مرکز قرار دارن.(حداقل طرفای ما که این‌طوره!) مردان قوی‌تر و مهم‌تر و حرفه‌ای تر به نظر میان، حتی اگه اشتباه و خطا داشته باشن. ابی وامبک کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال زنان آمریکاست. وابمک با 184 گل در 256 بازی بین‌المللی، رکورد بیشترین کل ملی رو در فوتبال زنان و مردان داره. می‌دونم الان خیلیا میاین می‌گین این رکورد مال علی داییه، اما باور کنید قبل از نوشتن این مطلب سرچ کردم و از این بابت مطمئنم!

خب توی پاراگراف قبلی نصف بیشتر مخاطبین فوتبال دوست، عصبانی، مطلب رو رها کردن. برای دوستانی که باقی موندن بگم که وامبک به جز خانم گل بودن، و یک فوتبالیست حرفه‌ای و مورد احترام بودن، فعالیت‌های دیگه‌ای هم داره. مدت‌هاست که فوتبالیست‌های زن(حداقل اون کشورهایی که فوتبال زنان رو مثل ایران مسخره نمی‌کنن) در تلاشند تا به دستمزد برابر برسن و این کلیشه رو بشکنن که فوتبال مردان مهم‌تره. خیلی‌ها در جواب این حرف می‌گن که خب فوتبال مردان پولسازتره، پس باید دستمزد بیشتری بگیرن، در جواب این افراد میشه گفت خب به نظرت چرا فوتبال مردان پولسازتره؟ فکر نمی‌کنید دارید به یک چرخه‌ی معیوب کمک می‌کنید؟

خدایا توبه، زنان کشورهای دیگه چه دغدغه‌هایی دارن، ما چی! هر روز سطح دغدغه‌هامون به انتخاب رنگ جورابمون نزدیک‌تر میشه و از بقیه کشورها دورتر و دورتر می‌شیم. به هر حال کتاب گله‌ی گرگ یک کتاب کوچیک انگیزشیه. ابی وامبک در این کتاب در کنار تجربیاتش در فوتبال، نکات ارزشمندی رو مطرح می‌کنه که برای شکستن موانع موفقیت مورد نیاز هستند. ابی از این زاویه دنیا رو نگاه می‌کنه که همیشه مجبور نیستیم طبق قواعد قدیمی زندگی کنیم، وگرنه هیچ‌وقت به جایی نمی‌رسیم. قواعد مختلفی رو مطرح می‌کنه که برای دنیای امروزی چندان کاربردی نیستن و لازمه که تغییر کنن.  البته در مقدمه نکته‌ی مهمی رو گفته که بد نیست ما هم ذکر کنیم:

«از آنجا که من را به عنوان زن می‌شناسند، این کتاب از دیدگاه یک زن نوشته شده است. با وجوداین، ایده‌های رهبری عمومی‌اند.»

چند سطر کتاب

در سال 1999، دو سال قبل از پیوستن من به آنها، تیم ملی به فیفا مراجعه کرد و اذعان داشت: «قصد داریم در جام جهانی، مثل مردان در ورزشگاه‌های لیگ فوتبال ملی بازی کنیم.» فیفا گفت: «نه، زنان در این عرصه‌ها بازی نمی‌کنند. شما هرگز بلیت‌های کافی نخواهید فروخت. به عبارت دیگر: در جایگاه خودتان بمانید. از قوانین قدیمی پیروی کنید. مضحک نباشید.» نکته: هنگامی که می‌گویند شما مضحک هستید، بدانید که در شرف رسیدن به چیزی هستید.

تیم ملی زنان ایالات متحده این هشدارها را نادیده گرفت و شروع به ایجاد چیزی کرد که آرزویش را داشت. آنها با مردم عادی کمپینی برای بازاریابی راه انداختند. از مدارس بازدید کردند. در ورزشگاه‌هایی پر از کودکان سخنرانی کردند. تیم‌های دختران جوان را در زمین‌های فوتبال شگفت‌زده کردند. یک بار به تماشای مسابقات فوتبال جوانان رفتند و از راننده‌ی اتوبوس خواستند که توقف کند تا بتوانند با بچه‌ها در مورد جام جهانی صحبت کنند.

ص 14

(اگه می‌خواین نتیجه رو بدونید بهتره کتاب رو بخونید)

📙گله‌ی گرگ / ابی وامبک / مترجم: #داود_عابدی / #نشر_میلکان/ 80 صفحه/ 15 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: WOLFPACK: How to Come Together, Unleash Our Power, and Change the Game

نویسنده: #Abby_Wambach

 دیدگاه های شما