وقتی زنان بخواهند

13 مرداد 1398


گریس بانی موسس وب سایت دیزاین اسپانچ هست که سال 2004 در راستای حمایت از کارهای خلاقانه راه‌اندازیش کرده. «وقتی زنان بخواهند» مجموعه‌ی مصاحبه‌های گریس بانی با صد زن خلاق دنیاست که هر کدوم کسب‌وکار و تجارت خودشون رو راه انداختن. 
خب این زن‌ها جز خلاق بودن همشون یک ویژگی مشترک دارند که در حال حاضر در حرفه‌ی خودشون جز بهترین‌ها حساب میشن. اما چی میشه و شده که به این جایگاه رسیدند رو گریس بانی زحمتش جمع‌آوری اطلاعاتش رو کشیده. گریس یه تعداد سوال از همه این افراد می‌پرسه و واقعا جواب‌ها جالبند. مثلا وقتی بچه بودی دوست داشتی چه‌کاره بشی؟ یا بهترین توصیه کاری که موقع شروع کارت شنیدی چی بود؟ و چند تا سوال دیگه. بخش مربوط به هر فرد کوتاهه و توی 3 چهار صفحه خلاصه شده. 

در مجموع کار انگیزشی و جالبی از آب در اومده. اما اجازه بدین کمی غر بزنم. طرح جلدی که میبینید از طرح جلد اصلی الهام گرفته شده و با همون دیزاین طراحی شده. اما بخش غم‌انگیز ماجرا اینجاست؛ زنی که با کلی محدودیت‌های جامعه‌ش جنگیده با «تو نمیتونی» جنگیده و موفق هم شده، اما وقتی توی کشور من معرفی می‌شه یقه بازش تا گردن سانسور می‌شه تا اتفاق بدی نیافته!!! 

برای چند سطر، تیکه‌های از مصاحبه با ثمین نصرت رو انتخاب کردم. خانم نصرت، سرآشپز و نویسنده ایرانی تبارن که امسال به عنوان یکی از 100 چهره تاثیرگذار مجله تایم انتخاب شدند. 

چند سطر کتاب

▫️وقتی بچه بودی دوست داشتی چه‌کاره شوی؟

▪️بچه که بودم یکی از خاله‌هایم به اسم زیبا به کالج می‌رفت و با ما زندگی می‌کرد. من عاشقش بودم و برایش احترام زیادی قائل بودم. زیبا در کتابخانه دانشگاهش پاره وقت کار می‌کرد و کتاب ‌ها را در قفسه می‌چید. وقتی بزرگ شدم دوست داشتم مثل او در کتابخانه کار کنم. 
وقتی به دبیرستان رفتم معلم زبان انگلیسی و مربی دوومیدانی‌ام زندگی من را عوض کردند. تام درومن اولین فمینیستی بود که می‌دیدم. به من یاد داد چگونه تایر ماشین را عوض کنم، طبیعت را دوست داشته باشم و زیر بار حرف زور نروم. برایم اشتراک مجله نیویورکر را هم گرفت و به من گفت که می‌توانم بنویسم. از آن موقع دلم می‌خواست نویسنده بشوم. حتی وقتی حرفه‌ی آشپزی را شروع کردم باز هم به این فکر می‌کردم که یک روزی کتاب بنویسم. 

▫️کدام خصوصیت زن‌های خلاق را دوست داری؟
▪️حد و مرزهایی که برای خودشان می‌گذارند، چون خود من هم چندتایی دارم و با آن‌ها درگیرم. خیلی خوب است آدم زن‌های موفق و خلاق را ببیند که با وجود حدومرزهای موجود توانسته‌اند رشد کنند، نه با پشت سر گذاشتن حدومرزها. 

وقتی زنان بخواهند/ نویسنده: گریس بانی/ مترجم: الهه علوی/ نشر کوله پشتی/ چاپ دوم خرداد 1398/ 384 صفحه/ قیمت: 45هزار تومان

عنوان اصلی: in the company of women
نویسنده: Grace Bonney
آدرس سایت گریس بانی: www.designsponge.com

▫️  t.me/klidar ▫️instaklidar/دیدگاه های شما