توصیه‌هایی به جوانی که می‌خواهد به جایی برسد (درباب خودپسندی)

15 مرداد 1398


خب کتاب امروزمون درباره‌ی خودپسندیه! اینکه این خودپستی دقیقا کجا گریبان‌گیرمون میشه، ضررهایی که این خودپسندی به ما و موفقیت‌هامون وارد می‌کنه و حتی مزیت‌های این خودپسندی!

اینکه چطور رایان هالیدی نویسنده کتاب به این موضوع رسیده، از یک تجربه‌ی شخصی میاد که در قسمت مقدمه توضیح داده. اما کلا آثار این نویسنده روی خودیاری متمرکز شده، یعنی تمام علم و دانشی که لازمه‌ی یک موفقیته، فقط و فقط از خودمون به دست میاد.  

حالا کدوم خودپسندی مدنظر نویسنده‌ست: «البته این کتاب راجع به خودپسندی از جنبه‌ی فرویدیِ آن نیست. فروید شیفته‌ی توصیف خودپسندی از طریق تمثیل بود. خودپسندی ما همچون سوارکار است و انگیزه‌های ناخودآگاه‌مان مانند همان اسبی که خودپسندی سعی در هدایتش دارد. در مقابل، روان‌شناس‌های مدرن، از واژه‌ی «خودپسند» برای اشاره به شخصی استفاده می‌کنند که به طور خطرناکی خودمحور بوده و دیگران را نادیده می‌گیرد.»

رایان هالیدی با متوسل شدن به زندگی افرادی نظراتش رو بیان کرده؛ افرد مشهوری مثل «کاترین گراهام»، «آنگلا مرکل»، «بیلی والش»، «بنجامین فرانکلین»، «جکی رابینسون» و... 

 

چند سطر کتاب

آنگلا مرکل مثال نقضی بر تقریبا همه‌ی پیش‌فرض‌هایی است که از مقام اول یک کشور، به ویژه از نوع آلمانی‌اش در ذهن داریم. او ساده و افتاده است، به جلوه و فریبندگی ظاهری اهمیتی نمی‌دهد. سخنرانی‌های پرشور نمی‌کند. علاقه‌ای هم به کشورگشایی و حکمرانی ندارد و اساسا ساکت و محتاط است.

آنگلا مرکل صدراعظمی هوشیار است. حال آن‌که بیش‌تر رهبران جهان مستِ خودپسندی، قدرت و مقام شده‌اند. این هوشیاری دقیقا همان چیزی است که او را در سه دوره‌ی صدراعظمی، محبوب خاص و عام، و جالب‌‌تر از آن، به نیرویی قدرتمند و تاثیرگذار برای آزادی و صلح در اروپای مدرن تبدیل کرده است. 
داستانی از نوجوانی مرکل در کلاس آموزش شنا وجود دارد. مرکل بالای تخته‌ی شیرجه می‌رود و آن‌جا می‌ایستد و فکر می‌کند بپرد یا نپرد. دقایقی تامل می‌کند. و دقایقی بیش‌تر. بالاخره درست هنگامی که زنگ پایان به صدا درمی‌آید، از تخته شیرجه می‌زند. ترسیده بود یا احتیاط می‌کرد؟ سال‌ها بعد طی بحرانی عظیم به رهبران اروپا یادآوری کرد: «ترس مشاور بدی است.» او در نوجوانی‌اش بالای تخته‌ی شیرجه، می‌خواست ازتمام ثانیه‌های مجاز برای گرفتن تصمیم استفاده کند، نه بی‌باکی او را برانگیخت نه ترس.
ص135

▪️توصیه‌هایی به جوانی که می‌خواهد به جایی برسد (درباب خودپسندی)/ نویسنده: رایان هالیدی/ مترجم: سیمین محمدی/ نشر میلکان/ چاپ اول 1398/ 197 صفحه/ قیمت: 35 هزار تومان

عنوان اصلی: Ego Is the Enemy
نویسنده: Ryan Holiday

▫️  t.me/klidar ▫️instaklidarدیدگاه های شما