پول/ یووال نوح هراری

20 مرداد 1398


🔹#کتاب_امروز:
📘#پول/ #یووال_نوح_هراری


▪️کلبه کتاب کلیدر/ #مهدی_کاکولی: «یووال نوح هراری با وضوح و بینشی مثال‌زدنی خواننده را به سفری جذاب، از زمان ضرب نخستین سکه‌ها تا اقتصاد قرن بیست و یک می‌برد و به ما نشان می‌دهد چگونه در شرف یک انقلاب قریب‌الوقوع هستیم، چه دوستش داشته باشیم و چه از آن بدمان بیاید.»
این نوشته‌ی پشت جلد کتابه. اگه حوصله نکردین کتاب‌های «انسان خردمند»، «انسان خداگونه» و «21 درس برای قرن 21» از نوح هراری رو که هر سه هم کتاب‌های حجیمی هستن بخونین می‌تونین با کتاب 160صفحه‌ای «پول» شروع کنین و بعد قول می‌دم به سراغ بقیه آثار این نویسنده هم خواهید رفت! هراری همیشه حرف‌هایی برای شگفت‌زده کردن مخاطب داره. حرف‌هایی نو که حسابی به فکر وادارمون می‌کنه و شاید هم کمی بترسیم که چطور ما انسان‌ها توی مسیری قرار گرفتیم که اگر چه فکر می‌کنیم داریم کنترلش می‌کنیم اما انگار به زودی فرمونش کلا از دستمون خارج میشه. یکی از واژه های کلیدی در نوشته های یووال نوح هراری «الگوریتم» است. اینکه مجموعه‌ای از دستورها و برنامه‌ها به شکل منظم اجرا بشن و بتونن مسائل رو حل کنن. نویسنده، این عقیده که انسان‌ها همیشه از الگوریتم‌هایی که خودشون می‌نویسن بالاتر هستن رو به چالش می‌کشه. او حتی خودِ انسان رو هم یک الگوریتم می‌دونه که طی میلیون‌ها سال تکامل به واسطه "انتخاب طبیعی" شکل گرفته. اینجاش دیگه خیلی بی‌رحمانه است. ما فقط الگوریتم‌های کربنی هستیم و چه بسا روزی به تسخیر الگوریتم‌های سیلیکونی درآییم!

◀️#چند_سطر_کتاب:

🔵برخی اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند انسان، تکامل نیافته که از پیشرفت بازمانده است دیر یا زود به کلی بی‌مصرف و به درد نخور خواهد شد. همین الان، ربات‌ها و چاپگرهای سه‌بعدی جای کارگران مشاغل یدی مانند کارگران مشغول در زمینه تولید پیراهن را گرفته اند والگوریتم‌های فوق هوشمند همین بلا را بر سر مشاغل یقه سفیدها خواهند آورد.
🔵معامله‌گران بازار بورس هم در خطر هستند. امروزه بیشتر تجارت‌های مالی را الگوریتم‌های رایانه‌ای انجام می‌دهند که در کسری از ثانیه داده‌هایی را پردازش می‌کنند که ممکن است یک انسان در طول یک سال از پردازش آن برآید.
🔵در آزمایشی که به‌تازگی انجام شده یک الگوریتم رایانه‌ای می‌تواند در 90درصد از موارد سرطان ریه را به‌درستی تشخیص دهد، درحالی‌که انسان‌های پزشک تنها قادر به تشخیص 50درصد از چنین مواردی خواهند بود.
🔵همین امروز، میزان زادوولد در کشورهای صاحب فناوری پیشرفته همچون ژاپن و کره جنوبی رو به کاهش است. کشورهایی که تمام تلاش خود را در زمینه تعلیم و تربیت تعداد کمتری از کودکان صرف می‌کنند و از همین تعداد کم انتظارات فراوانی دارند. کِی کشورهای پهناورِ در حال توسعه‌ای همچون هند، برزیل یا نیجریه می‌توانند هوس رقابت با ژاپن را در سر بپرورند؟

▫️پول/ یووال نوح هراری/ #مهدی_نمازیان/ #نشر_نون/ 168صفحه قطع رقعی جلد شومیز/ چاپ اول1398/ 29هزارتومان

📘money/ #yuval_noah_harari


▫️  t.me/klidar (http://instagram.com/instaklidar)  (http://www.klidar.ir/)دیدگاه های شما