خیلی خوب خیلی احمق

23 مرداد 1398نیکی چو از حد بگذرد....
شاید نزدیک‌ترین اصطلاح به عنوان اصلی این کتاب یعنی : Trop bonne, trop conne همین شعر سعدی باشه. کتاب "خیلی خوب خیلی احمق!" چیزی تو مایه‌های "خودت باش دختر" ریچل هالیسه فقط عکس روش خفن و آمریکایی نیست. نویسنده در این کتاب با بیانی جالب و کمی داستانی، چند روز از زندگی خودش به عنوان یک زن شاغل و یک مادر رو بیان کرده، در این بین به نکاتی اشاره کرده که شاید نقطه مشترک خیلی از خانم‌ها در سراسر دنیا باشه: تصور می‌کنن برای بهترین مادر و بهترین همسر و بهترین همکار بودن، باید بار تمامی مسئولیت‌ها رو به دوش بکشن و دل همه‌ی دنیا رو به دست بیارن! در این بین گاهی خودآزمایی‌های باحالی هم گذاشته و نتیجه رو اعلام می‌کنه تا بدونید شما تا چه حد تبدیل به همچین آدمی شدید و حالا باید چیکار کنید.

همون‌طور که اول گفتم، این کتاب، جنبه‌های مختلفی از زندگی یک زن رو نقد می‌کنه، از محل کار و رفتارهایی که باهاشون مواجه میشه گرفته تا برخورد فرزندان و توقعات بی پایانی که ازش دارن و غیره. البته بعضی نکات کوچولو هست که ما توی ایران با اون مواجه نیستیم، مثلا نشنیدم کسی مجبور باشه کفش پاشنه بلند تو اداره بپوشه، اما خب در عوض مجبوره مانتوی فلان مدل و مقنعه بپوشه.
نکته دیگه اینکه به نظرم گاهی هم در مورد رفتار مردها کمی اغراق کرده اما می‌ذارم به پای اینکه نویسنده قصد داشته توی یک کتاب خیلی موارد رو پوشش بده به همین دلیل تمام رفتارهای ممکن رو در شخصیت‌های محدود داخل کتاب جا داده!

نکته دیگه مساله سانسور هست که دیگه نمی‌دونم بندازم گردن ناشر و مترجم یا اداره محترم قیچی به دست! مثلا در جایی می‌خواد به رابطه جنسی اشاره کنه، ببینید چی از آب درومده:
کتابم را برمی‌دارم. بونوآ از حمام بیرون می‌آید. معلوم است می‌خواهد با من حرف بزند. این همه احساس و من خسته و بی‌حوصله، درک می‌کند ولی باز کوتاه نمی‌آید. من حوصله ندارم...در آخر بی‌خیال می‌شوم...و او «کارش را می‌کند». سریع، کارآمد، با هم حرف نمی‌زنیم. دوش کوچکی می‌گیرم...بن خوابیده و برای کتاب خواندن دیروقت است. ص 84
می‌پرسید از کجا فهمیدم منظورش رابطه جنسیه و نه "حرف زدن"؟؟! خب چند خط بعدش توضیح میده اگه موقع رابطه جنسی حوصله ندارید چکار کنید! باز خوبه ننوشته اگه حصله حرف زدن ندارید چکار کنید!😶

◀️#چند_سطر_کتاب
ممکن است بحث شما با رئیستان برای نپوشیدن پاشنه بلند به جاهای باریکی بکشد. قبول، زندگی همیشه غافلگیرتان می‌کند، اما دلیل نمی‌شود رئیس چنین درخواستی از شما داشته باشد...کوتاه بگویم، او ممکن است دلش بخواهد در یک آژانس مدلینگ کار کند، اما این مشکل خودش است نه شما.
بله، بله! همه موافقید که پاشنه بلند تیپتان را تغییر می‌دهد، شما را کشیده‌ترو «جذاب‌تر» می‌کند. بله! همه موافقید که در هر شرایطی باید شیک بود، مخصوصا در اداره و مقابل مشتری‌ها، اما دیگر مثل کلاس چهارمی‌ها با کش رفتن کفش‌های مادرتان قیافه خودتان را تغییر نمی‌دهید. شما بیشتر دوست دارید شب‌ها در کنار دوستان یا همسرتان حس «جذاب» بودن را داشته باشید. نه اینکه روزتان را یا پاهای ورم کرده و مچ پای پیچ خورده شب کنید.
ص 5

📙خیلی خوب، خیلی احمق! خانم‌ها دیگر ببوگلابی نباشید / آن بوتلان/ مترجمین: #زینب_میرزایی / #فاطمه_غلامی / #نشر_عالی_تبار/ 160 صفحه/ 25 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: Trop bonne, trop conne ! : Pour ne plus jamais être prise pour une poire !
نویسنده: #Anne_Boutelantدیدگاه های شما