روی پاهای خودم

24 مرداد 1398


نمیدونم چطور شد و چی شد که اینقدر جملات انگیزشی، داستان‌های انگیزشی طرفدار پیدا کرد. اما به نظرم کتاب‌هایی که با الهام از زندگی افراد نوشته شده میتونه خیلی کاربردی تر از جملات فلان نویسنده و بهمان روانشناس باشه. 

بریم سراغ ایمی پِردی. خب من اگر بخوام از افتخارات ایشون بهتون بگم مطمئنا دو سطری بشه: از کسب مدال برنز در مسابقات پارا المپیک 2014 سوچی روسیه تا برنده چندین مسابقات بین‌المللی رشته اسنوبرد. اما چطور؟ دختری که در نوزده سالگی درصد شانسی برای زنده موندن نداره. و وقتی که زنده میمونه، بدون پاهاش باید زندگی کنه. این زندگی تا کجا ادامه پیدا می‌کنه؟ چطور همچین آدمی تبدیل به یک ورزشکار حرفه‌ای میشه؟ جواب همه این سوال‌ها در کتاب «روی پاهای خودم» اومده. 

و اما دلیل ایمی پردی از نوشتن این کتاب: «من این کتاب را ننوشته‌ام که همه بگویند وای این دختر را ببین که بر ناتوانی‌هایش پیروز شده است. من داستانم را با شما به اشتراک می‌گذارم  تا ببینید در زندگی شما چه چیزهایی امکان‌پذیر است. تا قلم خود را بردارید و داستان زندگی خود را آن‌طور که دوست دارید خلق کنید. کلمات این فیلسوف بزرگ چینی همواره آویزه‌ی گوش من است: سفر به دوردست‌ها فقط با یک قدم کوچک آغاز می‌شود.»

به نظرم قبل از شروع خوندن کتاب، اجرای بینظیر ایمی پردی رو در برنامه «رقص با ستارگان» (Dancing With the Stars) ببینید.

چند سطر کتاب

نمی‌دانستم قرار بود زندگی‌ام به چه شکلی جریان پیدا کند، ولی فقط می‌دانستم که می‌گذرد. این لیست را در ذهنم مرور کردم تا عملم شروع شود. آماده شده بودم، تا اینکه چشمم به وسایلی افتاد که قرار بود در عمل جراحی از آن‌ها استفاده شود. البته روی آن را پوشانده بودند، اما می‌توانستم اره بزرگی را زیر ملافه تصور کنم. اره بزرگ براق، با تیغه‌هایی گرد و برنده، برای فرو رفتن در استخوان‌های من کاملا آماده بود. قرار بود پاهایم را از یک زاویه‌ی مشخص ببرند. اول درشت‌نی و سپس نازک‌نی. پرستاران من را در سطح صافی خواباندند و دست‌ها و پاهایم را بستند. متخصص بیهوشی به من گفت در بازویت احساس سوزش کمی خواهی داشت. شروع به شمارش معکوس کردم: «ده، نه، هشت.» و سپس چیزی نفهمیدم.

ص91

▪️روی پاهای خودم «از قطع پاهایم تا یادگیری رقص زندگی»/ نویسنده: ایمی پردی/ مترجم: فرزانه فیروزکوهی/ نشرکوله پشتی/ چاپ هفتم خرداد 1397/ 248 صفحه/ قیمت: 32 هزار تومان

یادداشتاز: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: On My Own Two Feet: The Journey from Losing My Legs to Learning the Dance of Life
نویسنده: Amy Purdy
سایت ایمی پردی: WWW.amypurdy.com

▫️  t.me/klidar ▫️instaklidar دیدگاه های شما