مذهب عشق

12 شهریور 1398چند نفرتون سری کتاب‌های "شازده حمام" رو خوندید؟ بله می‌بینم دست خیلی‌ها رفت بالا. امروز کتاب جدیدی از آقای پاپلی یزدی داریم به نام "مذهب عشق". مذهب عشق مثل شازده حمام کاری صرفا تاریخی نیست، اما بستر تاریخی رو داره. در واقع یک رمان عاشقانه تاریخی حساب میشه.
ماجرای علاقه‌ی آذردخت، دختر زردشتی و الیاس پسری یهودی که در سال 1305 یزد زندگی می‌کردند.
ظاهرا ماجرای داستان در اوایل حکومت رضا شاه پهلوی اتفاق می‌افته. دورانی که ایران کم‌کم تغییر می‌کرد و چیزهایی مثل برق و دوچرخه و تحصیل، عجیب و یا لوکس به نظر می‌رسیدند.
شاید این کتاب، داستان آذردخت و الیاس باشه، اما وجود شخصیت‌های مختلف از دین و فرهنگ‌های مختلف، و حضورشون در متن فرهنگی اون زمان، جذابیتی دو چندان داره. توصیف آذردخت که توی گرمای یزد، مشربه به دست میدوئه تا از آب انبار آب برداره، باغ‌هایی که بخشی از بدنه‌ی شهر هستند، مردمی که هرکدوم دین و مذهبی جدا دارن و در کنار هم زندگی می‌کنن، اتفاقات کوچیک اما پرماجرایی که برای یک شهر ساکت و آروم زیاده، همگی از جذابیت‌های این رمان به شمار میرن.
علاوه بر اقلیت مذهبی بودن در یک کشور مسلمان، آتش جهنگ جهانی دوم هم دامن ایران رو هم می‌گیره و شاید یهودی بودن مشکل رو دو چندان کنه. باید دید چطور میشه از این حوادث فرار کرد.

◀️چند سطر کتاب
ارباب گفت: حاج آقا اجازه‌ای هم می‌خواستم. حاج آقا فرمودند شما هیچ‌وقت از ما کار خلاف شرع نخواسته‌اید. بفرمایید مسئله چیست؟ ارباب گفت: دخترم آذردخت می‌خواهد به مدرسه برود. مدرسه از خانه ما خیلی دور است. باید با دوچرخه برود. می‌خواستم بفرمایید که سوار شدن دوچرخه توسط دختران و زنان زردشتی چه مسئله‌ای دارد. حاج آقا فرمودند ارباب خدا خیرت بدهد. رئیس نظمیه دستور داده در شهر هم جار زده‌اند. او گفته است دوچرخه سواری توسط ذکور و اناث از همه ادیان و مذاهب آزاد است. با این نظمیه که خود را همه کاره شهر می‌داند ما چه بگوییم. ارباب گفت: نظر شما برای من و پدرم شرط است. حاج آقا فرمود نظر به اینکه دختران و زنان زردشتی حجاب کامل دارند و با لباس‌های بلند و گشاد سوار دوچرخه می‌شوند پس سواری آن‌ها منعی ندارد.
ص 57

📕مذهب عشق/ نویسنده: محمدحسین پاپلی یزدی/ #نشر_پاپلی/ 477 صفحه/ قیمت: 58 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنیدیدگاه های شما