لالایی برای دختر مرده

14 شهریور 1398


در فضای مجازی دیدم کتابی با نام «حکایت دختران قوچان» از «افسانه نجم‌آبادی» تجدید چاپ شده. از اونجا که آخرین کتاب خانم نجم آبادی با نام «زنان سیبیلو و مردان بی‌ریش» رو دوست داشتم کنجکاو شدم حکایت دختران قوچان رو هم بشنوم. خانم نجم‌آبادی، پژوهشگر تاریخ و جنسیت، دست روی نقاطی می‌ذاره که کمتر به اون‌ها پرداخته شده و در این کتاب هم به سراغ دخترانی رفته که سال‌ها پیش از یادها رفته‌اند. ابتدای کتاب ذکر شده در سال 1323 در خراسان اتفاقاتی افتاد که در اون زمان سر و صدای زیادی بر پا کرد. یکی از اون‌ها فروش دختران قوچانی به ترکمان‌ها و ارامنه‌ی عشق آباد بود. مردمان اون منطقه به دلیل مالیات بسیار بالا مجبور شدند دختران کوچک خودشون رو در عوض گندم به ترکمان‌ها بفروشند. مجلس اول تلاش کرد این دختران رو برگردونه اما ناموفق بود.

 افسانه نجم‌آبادی، پژوهشی تاریخی از این واقعه انجام داده که نشر روشنگران چندی پیش چاپ سوم اون رو روانه‌ی بازار کرد. در این گیر و دارِ جستجو متوجه شدم آقای حمیدرضا شاه‌آبادی هم رمانی نوجوانانه در مورد دختران قوچانی نوشته: «لالایی برای دختر مرده». رمانی کوتاه و جالب که ماجرای دختران قوچانی رو در متنی مدرن روایت می‌کنه. گرچه آخرین رمان فانتزی تاریخی آقای شاه آبادی به نام «دروازه مردگان» توقع من رو از ایشون خیلی بالا برده بود، اما باز هم خوندن این کتاب کوچک لذت‌بخش بود. 

چند سطر کتاب

میرزا جعفرخان و همراهانش هم که حدود سه ماه پیش از سوی مجلس راهی قوچان شدند تا اوضاع آن دیار و موضوع فروش دختران قوچان به ترکمانان را به مجلس راپورت بدهند دیگر برنگشته‌اند. گروهی احتمال می‌دهند که ایشان توسط راهزنان در میانه‌ی راه سر به نیست شده باشند و عده‌ای نیز می‌گویند که ممکن است در توفان شن که در ایام حضور میرزاجعفرخان در آن حوالی درگرفته، مانده و از بین رفته باشند. حالا اینکه در نواحی قوچان با آن طبیعت سرسبز توفان شن دربگیرد از عجایب خلقت است که هیچکس جز ذات اقدس پروردگار از آن سر در نمی‌آورد.

لالایی برای دختر مرده/ حمیدرضا شاه‌‌آبادی/ نشر افق/ 120 صفحه/ قیمت: 15000تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

t.me/klidarدیدگاه های شما