سایکوسیس 4:48

28 شهریور 1398


امروز برخلاف معرفی کتاب‌های قبلی، قراره بیشتر در مورد نویسنده بگم. نویسنده‌ای که در یکی از مصاحبه‌هاش میگه: «من از نوشتن متنفرم. هیچ لذتی از انجام آن نمی‌برم. نوشتن مرا خواهد کُشت.». 
سارا کِین نمایش‌نامه‌نویس تاثیرگذار انگلیسی بود. «سایکوسیس 4:48» آخرین اثرشه. این کتاب رو زمانی که در اوج فروپاشی ذهنی بوده می‌نویسه. و تنها سه ماه بعدش در اوج شهرت خودکشی می‌کنه. برای همین «سایکوسیس 4:48» یه جورایی یه وصیت‌نامه محسوب می‌شه. عدد 4:48 هم مربوط به زندگی خود سارا کِینه، ساعتی که به خاطر افسردگیش از خواب بیدار می‌شده و در همین ساعت به خودکشی فکر می‌کرده. جایی هم شخصیت اصلی می‌گه: «راس 4:48/ وقتی افسردگی می‌آد سراغم/ باید خودمو حلق‌آویز کنم.»
مثال‌های این مدلی زیاد در کتاب هست که کین مستقیما از زندگی خودش وارد نمایش‌نامه کرده. همه در انتهای کتاب به کوشش مترجم نوشته شده. همچنین توی این بخش، زندگی‌نامه کِین و بررسی آثارش به‌طور دقیق اومده. 

و اما نمایش. شخصیت کتاب در یک آسایشگاه روانی بستری شده و می‌خواد در ساعت 4:48 دقیقه خودکشی کنه. کِین برای شخصیتش نه سنی در نظر گرفته، نه جنسیتی و نه اسمی. شخصیت بیشتر در حال حرف زدن باخودشه و خواننده رو از ذهن آشفته‌ش مطمئن می‌کنه.

مثل اینکه این اثر با اسم «جنون در 4:48» در ایران روی صحنه رفته اما فیلمی نمایش رو پیدا نکردم. نسخه خارجیش رو ولی می‌تونید از اینجا (https://www.youtube.com/watch?v=BSJFj7BSQT4) ببینید. بازیگر این نمایش همین خانم روی طرح جلد کتابه. 

چند سطر کتاب

دکترهای مرموز، دکترهای معقول، دکترهاب عجیب‌وغریب، دکترهایی که فکر می‌کنی اگه مدرک و دلیلی بهشون نشون ندی می‌شی جزء مریض‌های لعنتی‌شون، دکترهایی که سوال‌های یک‌جور می‌پرسن. کلمه‌ها رو توی دهنم می‌چپونن، درمان‌های شیمیایی برای دلتنگی‌های ذاتی تجویز می‌کنن.

ص18

ـ هیچ دارویی تو دنیا پیدا نمی‌شه که بتونه به زندگی معنا بده. 
ـ خودت اجازه دادی که این استیصال کوفتی بیاد سراغت.
(سکوت)
خودت باعثش شدی.
ـ نمی‌تونم فکر کنم. نمی‌تونم کار کنم. 
ـ هیچی مثل خودکشی نمی‌تونه مزاحم کار کردنت بشه. 
(سکوت)
ـ خواب دیدم رفتم دکتر و اون بهم اجازه داد که هشت دقیقه زندگی کنم. در حالی که قبلش نیم ساعت توی اتاق انتظار نکبتش معطّل نشسته بودم.
ص31

▪️ سایکوسیس 4:48/ نویسنده:  سارا کین/ مترجم:  عرفان خلاقی/ نشر بیدگل/ چاپ سوم 1398/ 121 صفحه/ قیمت: 14000 تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: 4.48 Psychosis
‏نویسنده:  Sarah Kane


▫️  t.me/klidarدیدگاه های شما