سه روز به آخر دریا

30 شهریور 1398 این کتاب جلد دوم از مجموعه "سفرنامه‌های قدیمی زنان" نشر اطرافه. جلد اول اون با نام "چادر کردیم رفتیم تماشا "رو قبلا معرفی کرده بودیم. "سه روز به آخر دریا" خاطرات یکی دیگه از زنان قاجاره که طبق اسناد، نوه‌ی فتحعلی شاه بوده. اون‌طور که اول کتاب خودش رو معرفی کرده، نامزد ناصرالدین شاه بوده و بعد از برهم خوردن نامزدی، به دستور شاه در سن هجده سالگی به عقد  "عمادالملک وکیل حاجی باقرخانِ" پنجاه ساله درمیاد و برای زندگی به طبس میره.

قطعا نمیشه انتظار داشت سفرنامه‌ی دبی و ترکیه بخونیم و این یکی هم ماجرای سفر دریایی به مکه رو تعریف کرده، اما در مقدمه‌ی کتاب نکته‌ی مهمی رو ذکر کرده: "جذابیت سفرنامه‌های زنان در این است که در کنار اتفاقات سفر، ریزه‌کاری‌ها و روزمرگی‌ها را هم ثبت کرده‌اند و این روایتِ جزئیات است که به ما امکان می‌دهد تصویر روشن‌تری از آن دوره داشته باشیم. در این سفرنامه‌ها متن به زبان شفاهی نزدیک‌تر می‌شود و صراحت و جسارت زنان راوی که برخلاف دیگر سفرنامه‌نویسان، ترسی از مناسبات مرسوم دولتمردان وقت نداشتند، وجوه نادیده‌ی آن دوره‌ی تاریخی را به ما نشان می‌دهد."

علاوه بر ریزه کاری‌هایی که توی این سفرنامه‌ها دیده میشه، نکته‌ای که توجه منو جلب کرد، تعریف این شاهزاده خانوم، از زن‌هاییه که در طول مسیر می‌بینه. گویا چشم تیزبینی برای دیدن زن‌های زیبا داشته و هی ازشون تعریف می‌کنه: «یک دختر خوشگلی دیدم، بسیار خوب بود.»
سفر طولانی به مکه کم پرماجرا نبوده، اما شاهزاده خانوم در کشتی دچار سوختگی میشه و حال بدی داشته. سه روز مونده به آخر دریا، بالاخره حال بهتری پیدا می‌کنه و می‌تونه توی خشکی به ماجراجویی بپردازه.

◀️ چند سطر کتاب


صبح دوشنبه است. مشغول دوختن لباس احرام شدیم. حاجی علی از شهر آمد گفت خواهر حاجی محمدابراهیم لاری آمده. می‌رود مکه. چون اهل یزدند، آشنایی داریم. خوشوقت شدیم که همراه ما خواهد بود. یک زنی است بروجردی با شوهرش می‌رود مکه. بسیار احمق است. چون تازگی دارد، می‌نویسم. در کشتی عثمانی که بودیم، آدم‌ها آمده، گفتند یک زنی میان قمره‌ی کوچکی نشسته بزک می‌کند. چون جای به آن بدی و حواس‌ها پرت، اسباب تعجب بود که از گرما نزدیک به هلاکت بودیم، رخت به تن‌مان نگاه نمی‌داشتیم.
رفتیم تماشا. دیدیم زنی به سن شصت به نظر می‌آید، غرق بزک شده معلوم شد احمق است. امشب کنار دریا باز بیچاره بزک می‌کند. 
ص 63


📕سه روز به آخر دریا/ به کوشش نازیلا ناظمی / #نشر_اطراف/جیبی/ 150 صفحه/ قیمت: 19 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنیدیدگاه های شما