زنان و قدرت

01 آبان 1398


مری بی‌یرد استاد فرهنگ و ادبیات یونان و روم باستان دانشگاه کمبریج و استاد آکادمی سلطنتی هنر بریتانیاست. اگر نگاهی به این کتاب کوچیک بندازین تسلط نویسنده به تاریخ و ادبیات روم و یونان کاملا مشهوده. همین تسلط به ایشون کمک کرده به موضوعی که کم درباره‌ش صحبت شده، بپردازه.

کتاب از دو بخش تشکیل شده. در بخش اول با عنوان «صدای زنان در اجتماع»، نویسنده در مورد جایگاه زن در محافل و جمع‌ها صحبت کرده. در این بخش نویسنده گذری به ادبیات و فرهنگ و حتی هنر زده و مثال‌هایی از زن‌ستیزی و بدرفتاری با زنان در اختیار خواننده گذاشته. مثال‌هایی که به خواننده نشون می‌ده چطور از گذشته تا به امروز حرف زدن کاری ذاتا مردانه تعریف شده. 
در بخش دوم، مطالب کمی به‌روز تر می‌شن. صحبت از زنانی می‌شه که از دید ما در قدرتند، امثال آنگلا مرکل و هیلاری کلینتون. مری بی‌یرد با بررسی این افراد در چالش‌های مهم زندگیشون، از زن‌ستیزهایی گفته که در واقعیت و فضای مجازی بی‌رحمانه زنان رو مورد حمله قرار میدن. 

سوالی که پیش میاد اینه که خب زنانی هستند که در قدرتند، پس مشکل چیه؟ در بعضی کشورها هنوز برای زنان محدودیت در این زمینه هست، نهایت امر اینه که بتونند وزیر آموزش پرورش و وزیر بهداشت بشن! از طرفی به قول مترجم: «در واقع، این زنان بیشتر سعی کرد‌ه‌اند به الگوها و انگاره‌های مردانه قدرت نزدیک و شبیه باشند تا جدی گرفته شوند.»

چند سطر کتاب

در سراسر ادبیات کهن مدام بر اقتدار صدای بم مردانه در مقایسه با صدای زنانه تاکید شده است. به گفته‌ی صریح و روشن یک رساله‌ی علمی قدیمی، صدای بم نشانگر شجاعت مردانه و صدای زیر نشانگر بزدلی زنانه است. سایر نویسنده‌های ادبیات کلاسیک مصرانه معتقد بودند که صدا و زنگ صدای زنان همیشه تهدیدی است که نه‌تنها صدای خطیب مرد، بلکه ثبات اجتماعی و سیاسی، و سلامت کل کشور را بر هم می‌زد. یک سخنران و اندیشمند قرن دوم میلادی با نام گویای دیو کریسوستوم (تحت‌اللفظی یعنی دیویِ دهان‌طلا) از حضار خواست وضعیتی را تصور کنند که  «کل جامعه به این مصیبت دچار شده: تمام مردها ناگهان صدای زنانه پیدا کرده‌اند، و هیچ مذکری، چه کودک چه بزرگسال، قادر نیست کلامی مردانه بگوید. آیا وحشتناک و سخت‌تر از تحمل طاعون نیست؟ اطمینان دارم برای معبدی پیغام می‌فرستند تا با خدایان مشورت و سعی کنند با هدایای فراوان خدایان را بر سر مهر آورند». شوخی نمی‌کرد. 

ص22

زنان و قدرت؛ یک بیانیه، نویسنده: مری بی‌یرد، مترجم: شبنم سعادت، فرهنگ نشر نو، چاپ اول 1398، 84صفحه، قیمت: 14000تومان 

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: Women & Power: A Manifesto
نام نویسنده: Mary Beard

▫️  t.me/klidar ▫️instaklidar ▫️دیدگاه های شما